VMwareVMware vCenterVMware vSphere Replication

VMworld 2015 – Whats New in Site Recovery Manager 6.1

Merhaba,

VMware tarafından Site Recovery Manager 6.1 ‘in technical white paper ‘ı yayınlandı. Site Recovery Manager 6.1 ile birlikte gelen yenilikleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle aşağıdaki özellikler en dikkat çekici ve beklenen özelliklerdi:

  • Support Stretched Storage and Orchestrated vMotion
  • Enhanced integration with VMware NSX
  • Storage Profile Based Protection

Ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. SRM’de genel olarak mimari anlamda bir değişme olmamıştır. Sadece ek birkaç özellik gelmiş durumda. Siz RPO gereksinimlerine bağlı olarak, vSphere Replication veya array-replication kullanabilirsiniz.

Stretched Storage and Orchestrated vMotion:

vSphere 6 ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden birtaneside; Site Recovery Manager 6.1 ile birlikte artık cross-vCenter vMotion’ı, stretched storage ile örneğin NetApp Metro Cluster ile birlikte kullanmaya olanak veriyor. Stretched Storage’ı size sağlamış olduğu avantajları artık Site Recovery Manager’in size sunmuş olduğu benefit’ler ile birleştirebilirsiniz.

VMware-SRM-6.1-Stretched-Storage

SRM ile Stretched Storage’in birlikte kullanımı size aşağıdaki olanakları sunar;

  • Planned maintenance downtime avoidance – Cross-site Vmortion ve Recovery plan’lar kullanarak
  • Zero-downtime disaster avoidance – SRM 6.1 (workflows) ve cross-site Vmotion

Enhanced integration with VMware NSX:

Site Recovery Manager 6.1 ile birlikte Universal Logical Switch’ler desteklenmektedir. Tabi sadece NSX 6.2 ve sonrasını kapsamaktadır. Daha önce yazmış olduğum NSX yazılarındanda Universal Logical Switch’ler Layer 2 ağların yaratılmasına olanak sağlar. Eğer sizin sanal makinalarınız Universal Logical Switch’de oluşturulmuş bir port group’a bağlı ise aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

  • SRM otomatik olarak tanıyacak ve sizin manuel olarak protected ve recovery location’larda network mapping yapmanıza gerek kalmayacaktır.
  • IP adreslerini yeniden yapılandırmak gerekmeyecektir.

VMware-SRM-6.1-NSX-Universal-Logical-Switch

Storage Profile Based Protection:

Site Recovery Manager 6.1 ile birlikte artık storage policy tabanlı protection group’lar oluşturup kullanabilirsiniz. Bunun için vCenter’da bulunan Storage Profiles’i kullanabilirsiniz. Böylece datastore’ları tag’leyebilir ve virtual machine’leri bu tag’leri seçerek barındırabilirsiniz.

VMware-SRM-6.1-Storage-Profile-Based-Protection

 

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x