VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Datastore Status Unknown gözüküyor ise

Merhaba,

vCenter‘a bağlandığınızda ESXi host’lar üzerinde bulunan datastore’larda aşağıdaki resimde olduğu gibi Status’u Unknown olarak görebilirsiniz.

1011986_unknown.jpg

Datastore Status’u Unknown olarak görmenizin sebebi vCenter alarm’ları içerisinde yer alan Datastore usage on disk alarm’ının düzgün çalışmıyor olmasından veya disable edilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.  Datastore Usage on Disk bir alarm’dır ve datastore’ları monitor eder. Datastore’ları monitor edemez ise datastore’lar Unknown olarak gözükür.

Bu aslında bir sorun değil yani sizin onu Unknown olarak görmeniz herhangi bir problem olduğu anlamına gelmez. Bu sorunu düzeltmek için yani Status’u normal bir şekilde görmek için vCenter üzerinde bulunan Datastore usage on disk alarm’ını enable etmeniz eğer enable durumda ise re-enable yapmanız gerekmektedir.

  1. vSphere Client ile vCenter’a bağlandıktan sonra vCenter seviyesinde Alarm tab’ına giriyoruz.
  2. Definitions bölümüne giriş yapıyoruz.
  3. Datastore usage on disk seçeneğini buluyoruz ve sağ click edit settings’e giriyoruz.
  4. Alarm’ı re-enable yapıyoruz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x