VMware OS Optimization Tool Nedir?

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 26 Şubat 2016 tarihinde VMware, VMware Horizon View kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Horizon View ortamınızda eğer Windows 7/8/2012/10 kullanıyorsanız bu tool’u kesinlike incelemenizi tavsiye ederim. Bu tool sayesinde Windows desktop’ınız üzerindeki servisler, özellikler vb.. enable veya disable edilir ve bunları VMware’in önerdiği best practices’lere göre konfigure eder.

Horizon View 6.2 Kurulumu Bölüm – 6

Ben daha önce yazmış olduğum yukarıdaki makalede Windows 7 desktop’ım üzerinde bu tool’u çalıştırmıştım. Bu tool ile isterseniz enable veya disable edilecek özellikleri kendiniz belirleyebilirsiniz.

Programı aşağıdaki link’den download edebilirsiniz.

VMware OS Optimization Tool

1

Zip dosyasını açtıkdan sonra .exe dosyasını çalıştırıyoruz. Daha sonra karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Burada isterseniz direk Analyze butonuna basarak hangi özelliklerin ve servislerin vb. ürünlerin enable/disable edileceğini görebilirsiniz.

2

Compatibility butonuna basarak yapılacak işlemlerin listesini görebilirsiniz.

4

Daha sonra Optimize butonuna basarak desktop’ınızı optimize edebilirsiniz. Bu tool sayesinde VDI‘da kullanıma uygun bir desktop sağlayabilirsiniz.

Üründe ayrıca History bölümünden geri yönelik işlemlerin detaylarını görebilirsiniz. Benim burada ençok sevdiğim özellik Remote Analysis oldu. Uzakta bulunan bir sunucuyuda Analiz edebiliyorsunuz. Oldukça kullanışlı ve güzel bir ürün. Eskiden bu işlemleri yapmak için regedit’den birsürü ayar değiştirmek, visual effect’lerde birsürü ayar yapmak gerekiyordu. Bu tool sayesinde işlemleri saniyeler içerisinde bitiriyoruz. Ek olarak Analysis Summary bölümünden nekadar iyileşme sağlandığı gibi detaylarıda görebilirsiniz. Eğer isterseniz Export Analysis Result bölümünden yapılan işlemleri dışarı export edebilirsiniz. Optimizasyon işlemi tamamlandıktan sonra özel bir işlem yapmanıza gerek yok. İşletim sistemini kapatıp tekrar desktop pool’unuza dahil edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments