VMware

VMware Mirage 5.1 Part 2 – Mirage Management Server Installation

Merhaba,

Bir önceki bölümde VMware Mirage‘in neler yaptığını incelemiştik. Bu bölümde ise Mirage Server’in kurulumunu anlatacağım. Bir önceki bölümde zaten Mirage Management Server’in ne iş yaptığını detaylı olarak anlatmıştım. Aşağıdaki link’den buna ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vmware-mirage-5-1-part-1-overview.html

Kuruluma başlamadan önce gereksinimleri inceleyelim.

Operating System Gereksinimleri:

  • Windows Server 2008 R2 Standard or Enterprise Edition, 64-bit
  • Windows Server 2012 Standard Edition, 64-bit
  • Windows Server 2012 R2

Uyarı: Yukarıda belirtilen işletim sistemlerinin hepsinin Domain’e join olması gerekmektedir. Aksi takdirde kurulum’da hata alırsınız.

Hardware Gereksinimleri:

  • Minimum Ram: 8GB Ram
  • Minimum CPU: Eğer fiziksel bir server üzerine kurulacaksa 1 Quad-Core işlemci. Eğer sanal sunucu üzerine kurulacak ise, 4 vCPU gereklidir.

Software Gereksinimleri:

  • Microsoft .NET Framework version 3.5 SP1 64-bit.

Database Gereksinimleri:

  •  Windows Installer 4.5 (MS KB942288) or later
  • Microsoft SQL Server 2012 SP1 Express, Standard, and Enterprise editions
  • Microsoft SQL Server 2008 64-bit R2 Express, Standard, and Enterprise editions

Mirage’in port ve protocol gereksinimleri:

Component

Communications

Port

Protocol

Mirage service

External

8000

TCP/IP or SSL/TLS

Mirage Branch Reflector

External

8001

TCP/IP

Mirage Management service

External

8443 , 1443

TCP/IP

Mirage Server service

Internal

135, 445

TCP/IP

File portal

Internal

6080, 6443

TCP/IP

Mirage Web Manager

Internal

7080, 7443

TCP/IP

Mirage Gateway server

Internal

8000

TCP/IP

Internal

389, 636

TCP/IP

LDAP or LDAPS

Internal

8080

TCP/IP

External

8000

TLS/SSL

Internal

8093

TCP/IP

 

Kuruluma başlamadan önce bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Mirage kurulumunda gerekli olan yazılımları ayrı ayrı indirmenize gerek yoktur. Zaten bunların hepsi vmware’in sitesine zip halinde yer almaktadır.

https://my.vmware.com/web/vmware/details?productId=407&downloadGroup=MIRAGE-510

download

Yukarıdaki link’den VMware Mirage Core Software dosyasını download ediyoruz. Daha sonra içerisinden çıkan dosyalardan mirage.management.server.64x.msi isimli dosyayı çalıştırıyoruz.

1

Next ile devam ediyoruz.

2

Klasik kullanıcı sözleşmesi kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

3

Kurulumun aslında en önemli bölümü. Bundan sonra zaten Next Next finish ile bitirip kurulumu başlatacağız. Mirage Management Server yukarıda gereksinimlerdede bahsettiğim üzere bir database server’a ihtiyaç duyuyor. Benim yapımda bulunan bir database olduğu için ben burada sqlserver’imin adresini yazdım.

Create new storage areas seçeneği ise, eğer mevcut data’nız üzerine bir kurulum yapıyorsanız bu seçeneği seçmemeniz gerekiyor. Zaten seçmezseniz database içerisinde birşey bulamayacağı için hata verecektir.

Name of the VMware Mirage Cluster storage folder bölümünde ise, eğer ortamımızda bir Mirage Cluster olacak ise buraya paylaşımlı bir alan belirtmemiz gerekiyor. Ben bir cluster kurmayacağım için local disk’i gösteriyorum.

Ekstra olarak, VMware Mirage’de cluster gibi işlemler son derece basit. Kurulumdan sonrada Mirage Cluster yapabilirsiniz ancak nekadar ihtiyacınıza hitap eder onu bilmiyorum:) Nihayetinde cluster kurmadan bile çok fazla client’i yönetebilirsiniz.

Next ile devam ediyoruz.

4

Servisleri hangi account ile çalıştıracağımızı seçiyoruz. Ben test ortamına kurulum yaptığım için domain admin account’umu seçtim. Ancak VMware Mirage’in dökümanlarında ayrı bir servis user oluşturulması belirtiliyor. Next ile devam ediyoruz.

5

Migrage 4.4 gibi versiyonlarda bu bölüm yoktu:) Kullanıcı deneyimlerinin VMware ile paylaşılmasını istiyorsanız I agree seçeneğini seçebilirsiniz. Ben paylaşmıyorum ve seçmiyorum buyüzden. Next ile devam ediyoruz.

6

Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

7

Kurulum başladı. Kurulum çok kısa süre içerisinde bitecektir. Zaten yüklenen component’ler çok büyük boyut’da değil. Bir sonraki bölümde Mirage Server’in kurulumunu anlatacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x