VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Vembu Backup Çözümlerini Incelediniz mi?

Merhaba,

Bu yazımda sizlere ünlü bir backup firması olan Vembu ve Vembu’nun ürünleri hakkında bilgi vereceğim. Vembu VM Backup gerçekten çok yetenekli ve harika bir ürüne benziyor. Hem maaliyet hemde mixed sanallaştırma ortamları bulunan şirketlerin özellikle değerlendirmesi gereken bir ürün olduğunu belirtmek isterim.

Sizlere Vembu firması hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Vembu firması 2002 yılında Hindistan merkezli kurulmuştur. Şuanda ortalama 4000 üzerinde Partner’ı bulunmaktadır. Lisans ücretleri konusunda da uygun olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Firmanın en bilindik ürünü Vembu VM Backup ile giriş yapalım. Zaten ilerleyen bölümlerde daha detaylı bilgiler vereceğim. VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V ortamlarını destekleyen bir Backup ve Disaster Recovery yazılımıdır. VMBackup virtual machine’lerin snapshot’ını alarak hem backup’ını alabilir hemde isterseniz başka bir lokasyona replikasyonunu sağlayabilirsiniz. Virtual machine’ler içinde bulunan işletim sistemine herhangi bir ek yazılım yüklemenize gerek bulunmamaktadır. Incremental backup sırasında sadece ve sadece değişen block’lar transfer edilir. Quick vm recovery özelliği sayesinde virtual machine’i hızlıca ESXi veya Hyper-V üzerine restore edebilirsiniz.

1

Ben zaten ilerleyen aşamalarda VMware Backup işlemlerinden ayrıca bahsedeceğim Yani kurulum konfigurasyon göstereceğim. Ancak yinede bu makalede VMware ve Hyper-V backup operasyonlarından bahsetmek istiyorum.

Orta ve Büyük ölçekli şirketlerin birçoğu sorunsuz luk ve daha kolay yönetim bakımından VMware vSphere sanallaştırma ortamlarını tercih ediyor. ESXi üzerinde bulunan snapshot işlemleri backup gibi çalışmadığı için mutlaka bir backup yazılımına ihtiyacımız bulunmaktadır. Vembu VMBackup, VMware vSphere host ve vCenter sunucuları için uygun fiyata yedekleme ve replikasyon çözümü sunar. VADP yani vSphere API’larını kullanarak vCenter ve ESXi host üzerinden sorunsuz bir şekilde backup alabilir. VM Replication özelliği sayesinde virtual machine’ler maksimum seviyede korunur. Yani bu nedemek oluyor, virtual machine’in hazır bir kopyası olası bir disaster anında açmak üzere bekletir. Böylece disaster anında virtual machine’inizi çok kısa sürede erişilebilir duruma getirebilirsiniz. Ayrıca VMBackup, MS Exchange, MS SQL Server, MS Active Directory ve SharePoint sunucularında VSS sayesinde tutarlı snapshot’Inı alabiliyor. Buda başarılı backup almasını sağlıyor. Tabi Backup işlemlerinde genellikle hız çok önemlidir. Eğer virtual machine sayınız fazla ise backup’ların hızlı bir şekilde tamamlanması sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Vembu’nun sadece VMbackup ürünü bulunmuyor. Backup çözümleri ile ilgili birden fazla yetenekli ürünleri mevcut. Bu ürünleri sıralayacak olursak;

VM Backup: VMware ve Hyper-V ortamlarının backup ve replikasyon işlemlerini yapabilirsiniz.

Image Backup: Desktop ve fiziksel Windows Server’ların Image backup işlemlerini yapabilirsiniz.

Network Backup: MS Exchange, SQL, Sharepoint, AD, Outlook, Mysql ve diğer ürünlerin file/folder bazlı backup işlemlerini yapabilirsiniz.

Online Backup: MS Exchange, SQL, Sharepoint, AD, Outlook, Mysql ve diğer ürünlerin file/folder bazlı backup’ını Vembu Cloud’a direkt olarak alabilirsiniz.

SaaS Backup: Office 365 ve Google Apps’in backup çözümü için SaaS backup’ı kullanabilirsiniz.

VM Backup’ı zaten yukarıda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Sırayla diğer ürünlerin ne iş yaptığını biraz detaylandıralım.

Image Backup:

Vembu ImageBackup, Windows BT ortamı için kapsamlı Backup ve disaster recovery çözümü sunmaktadır. İşletim sistemi, uygulamalar ve dosyalar da dahil olmak üzere Windows Sunucularının, Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü bilgisayarların tüm disk görüntüsünü yedekler. Sistem çökmesi veya herhangi bir felâket sırasında, Bare-Metal Kurtarma (BMR), yedeklenen Windows makinelerini aynı veya farklı bir donanıma restore etmeye yardımcı olur. Ayrıca Vembu ImageBackup, Windows Sunucularını ve İş İstasyonlarını  fiziksel ortamdan VMware veya Hyper-V ortamına geçirmenize yardımcı olur. Vembu ImageBackup, Windows Server 2003 SP2’den Windows Server 2012 R2’ye ve Windows XP SP2’den Windows 10’a kadar destek sağlar.

2

Image backup kullanıyorsanız bir desktop’ın veya Windows bir sunucunun backup’ını sürekli full backup şeklinde almayabilirsiniz. Isterseniz incremental backup alabilir böylece sadece değişen blok’ların yedeklerini alabilirsiniz. Bu şekilde incremental backup almanız hem backup’ı hızlı bir şekilde bitirmenize hemde transfer edilen veri miktarının düşük olmasına olanak sağlar.

Network Backup:

Vembu NetworkBackup, file bazlı backup alabilmemiz sağlayan üründür. Vembu NetworkBackup, dosya sunucuları, uygulama sunucuları, iş istasyonları ve diğer uç noktalar arasında iş verilerini korumak için küçük orta ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır.

Özellikleri:

 • Microsoft Exchange Server ve Mailbox backup
 • Microsoft SQL Server Backup
 • Microsoft SharePoint Site Level Backup
 • Microsoft Outlook, SystemState, Active Directory & Registry Backup
 • Windows, Linux ve Mac için File level backup
 • Hybrid Cloud desteği sayesinde cloud storage’a backup’larını gönderebilirsiniz.
 • AES 256-bit Encryption

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.vembu.com/vembu-networkbackup

Online Backup:

Online backup sayesinde almış olduğumuz backup cloud’a aktarabilirsiniz. Oldukça güzel bir özellik. Vembu ile almış olduğunuz backup’ları Vembu Cloud’a gönderebilirsiniz. Göndermiş olduğunuz backup’lar Vembu cloud’da gigabyte başına ücretlendirilmektedir. Kritik uygulamalarınızı, desktop, notebook’larınızın backup’larını olası bir soruna karşı Vembu Cloud’a yedekleyebilirsiniz. Online Backup’ın multi site desteği bulunduğu için aynı anda database, application, server backup’larını Vembu Cloud’a aktarabilirsiniz. Vembu Cloud Amazon Web Servisleri üzerinde çalışmaktadır. Bundan dolayı çok güvenli ve sorunsuz diyebiliriz. Vembu Cloud tek bir sunucudan oluşmayıp birden fazla cluster’dan oluştuğu için veri’nin büyüklüğünden yavaşlama gibi bir sorun ile asla karşılaşmazsınız. En güzeli ise Vembu Cloud’u, Vembu Customer Portal üzerinden sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

2

Elektrik veya internet kesintilerini asla dert etmenize gerek bulunmuyor. Vembu Online Backup backup’ı kaldığı yerden devam edebilmektedir. Yani olası bir kesintide enbaştan başlamanıza gerek bulunmamaktadır. Microsoft Exchange 2007,2010,2013 desteği bulunmakta olup mailbox veya mailbox içinden bir item’i restore edebilirsiniz. Vembu Cloud’a backup’larınız aktarılmadan önce AES 256-bit ile verileriniz şifrelenir. Böylece uçtan uca verileriniz güvende olur. Online Backup’ı kullanmak için özel bir kuruluma gerek bulunmamaktadır.

SaaS Backup:

SaaS kullanımı gün geçtikce yaygınlaşıyor. Eğer SaaS tabanlı bir yapı kullanıyorsanız aklınıza zaman zaman yedekleme operasyonlarının nasıl yapıldığı konusunda sorular geliyordur. Vembu SaaS backup sayesinde SaaS uygulamalarını kolay birşekilde yedekleyebilirsiniz. Google Apps ve Office 365 gibi Saas uygulamalarının mail, drives, kişiler ve takvimi yedeklemek için tasarlanmıştır. Vembu SaaS backup’ı yöneten kullanıcı kendi isteğine göre tüm yedekleme ve restore işlemlerini yönetebilir. Yedekleme verileri secure bir network üzerinden Vembu Cloud Storage’a gönderilecektir. Bulut uygulaması kullanımı her zaman bazı risk faktörlerine sahiptir.

Vembu-saasbackup

Bulutumuzdaki verilerimizin sıkı denetimi önemlidir, çünkü küçük bir hata bulutta büyük veri kaybına neden olabilir. Ayrıca hesabınıza herhangi bir yetkisiz uygulama senkronizasyonu nedeniyle bazı fidye yazılımları veya kötü niyetli etkinlikler veya veri bozulmaları yoluyla zarar vermek olasılığı vardır. İş verileri çok kritiktir ve bu kayıp işi zorlaştıracaktır. Bulutta, veri kaybı aşağıdaki nedenlerden biriyle oluşabilir:

 • Trojan
 • Hacking
 • Yetkisiz erişim
 • Çalışan hatası

Vembu SaaS backup sayesinde yukarıda saymış olduğum hataları yapsanız bile kolay birşekilde restore işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İlerleyen bölümlerde sizlere Vembu Backup ürünün nasıl kullanılacağı konusunda çeşitli bilgiler vereceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Okan Bozdemir
Okan Bozdemir

ÜStad eline sağlık güzel bir makale.Ürünü şimdiden beğendim
OKAN

Tayfun DEGER
Reply to  Okan Bozdemir

Beğenmene sevindim, ürün çok güzel test ortamında test etmeni öneririm.

Hakan Köse
Hakan Köse

Vembu için yeni makaleler gelecek mi Tayfun hocam, makale eski ancak çözümleri halen bir çok sorunumuza çözüm olabiliyor. 🙂

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x