VMwareVMware vCenter

VCSA 6.7 to VCSA 6.7 Update 1 – Online Update

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde vSphere 6.7 Update 1 Release oldu. Hatta vSphere 6.7 Update 1 yenilikleri ile ilgili de ayrıca bir makale yazmıştım. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vCenter Server 6.7 Update 1 Release Oldu!

vSphere 6.7 Update 1 Download Link

Eğer yapınızda VCSA 6.7 versiyonu kullanıyorsanız bunu VCSA 6.7 Update 1 ‘e update etmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Öncelikle update işlemine başlamadan önce mutlaka ve mutlaka VCSA sunucunuzun kapatıp snapshot’ini alınız. Eğer ortamınızda VCSA 6.7 var ve bunu Update 1 versiyonuna update etmek istiyorsanız bunun 2 farklı yöntemi bulunmaktadır.

  • Online update
  • Offline update

Offline update diye burada belirtilen yöntemde aşağıdaki adresten indireceğiniz ISO dosyasını VCSA sunucunuza mount eder ve check updates butonuna basarsınız. Bu aşamada ISO üzerinden gerekli veriler okunur ve siz update işlemine başlamış olursunuz. Online update diye bahsettiğim ise, VCSA sunucunuzun eğer internet erişimi var ise update’i online olarakta yükleyebilirsiniz. Yani VCSA sunucusuna herhangi bir ISO mount etmeden vmware’in repo‘larından otomatik olarak download eder ve update işlemine başlar. Ben bu makalemde sizlere online update hakkında bilgi vereceğim.

VCSA 6.7 ‘den VCSA 6.7 Update 1 ‘e Update nasıl yapılır?

VCSA sunucunuzun kapalı bir şekilde snapshot ve backup‘ını aldıktan sonra aşağıdaki adresten appliance management‘a bağlantı sağlıyoruz.

https://IP-Adresi:5480

root bilgileri ile login oluyoruz.

Appliance management’a girdikten sonra Update bölümüne giriş yapıyoruz.

Update bölümüne ilk defa giriyorsanız burada mevcut updateler repo’lardan taranacak ve karşınıza getirilecektir.

vSphere 6.7 Update 1, 16 Ekim 2018 tarihinde release oldu. Karşımıza gelen patch’leri listelediğimizde 6.7.0.20000 isimli update vSphere 6.7 Update 1 ‘dir. Burada Release Date bölümünde bu update’in ne zaman release olduğunu görebilirsiniz. Bu update, VCSA üzerine yüklenen patch’ler gibi olmadığı için reboot gereksinimi bulunmaktadır. Reboot Required bölümünden patch veya update sonrasında VCSA’nın reboot edilip edilmeyeceğini görebilirsiniz. VCSA’nın patch yükleme aşamaları ile ilgili aşağıdaki makalelerimi inceleyebilirsiniz.

VCSA 6.7 – Offline Patch Nasıl Yüklenir?

VCSA 6.7 – Online Patch Nasıl Yüklenir?

vSphere 6.7 Update 1 ‘e geçiş yapmadan önce Run Pre-Update Checks seçeneği sayesinde update öncesinde check işlemini yapabilirsiniz. Stage butonuna basarak isterseniz update’i indirebilir ancak install etmeyebilirsiniz. Ben burada Stage and Install seçeneğini seçiyorum.

Stage and Install seçeneğini seçtikten sonra karşıma yukarıdaki gibi bir wizard açılıyor ve burada devam edebilmemiz için son kullanıcı sözleşmesini kabul etmemiz gerekiyor. Kullanıcı sözleşmesini kabul ettikten sonra Next ile devam ediyoruz.

Müşteri deneyimi iyileştirme programına katılmıyorum ve Next ile devam ediyorum.

Update işlemine başlamadan önce vCenter Server Appliance‘in backup’ının alındığından emin olmalısınız. Bunun için I have backed up vCenter Server and its associated databases seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu seçeneği seçtikten sonra Finish butonu ile Update işlemini başlatıyoruz.

Update işlemi internet hızınıza bağlı olarak değişecektir. İşlem tammalandığında vCenter Server Appliance otomatik olarak restart olacaktır.

vCenter Server Appliance 6.7 Update 1 versiyonuna başarılı bir şekilde update işlemini gerçekleştirdik. Bu aşamadan sonra vCenter Server’inizi normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer vCenter Server’da herhangi bir hata görmüyorsanız almış olduğunuz snapshot’ıda silmeyi unutmayın.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Varun Kumar
Varun Kumar

Thanks!!

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x