VMwareVMware ESXiVMware vCenter

SAP HANA – vSAN

Merhaba,

VMware vSAN ile ilgili bir çok makale yazdım ve artık vSAN konusunda herkesin teorik olarak bir fikir sahibi olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Nutanix AHV ‘nin SAP-HANA Support’u ile ilgili bir makale yazmıştım. Bu makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Nutanix AHV ve SAP HANA

Ben bugün sizlere VMware Blogs üzerinde yer alan makale hakkında bilgiler vereceğim. Orjinal makale içeriğini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

https://blogs.vmware.com/vov/2018/10/18/running-sap-hana-on-vsan/

vSAN da ilk olarak VDI çalıştırıyoduk. vSAN ın zamanla daha olgunlaşması sonucu business-critical uygulamaları da onun üstüne taşımaya başladık.Son olarak da SAP HANA’yı vSAN üzerinde çalıştırmaya başladık.

SAP HANA VM memory boyutu 1TB ve yukarısında değerler alıyor.HANA üzerinde ölçeklenebilir uygulamalar çalıştırıyoruz. Bu uygulamaların çalıştığı bir instance ı vSAN migration da kullanmak üzere örnek olarak aldık ve önceliğimiz bu migration sırasında son kullanıcı için downtime ı  engellemek.

 

SAP HANA üzerinde çalışan SAP uygulamasının SAN’dan vSAN’a geçişi çok kolaydı. Pre-Production ortamına geçmek için şu adımları izledik:

  • IT, SAP HANA Donanım Yapılandırma Kontrol Aracı’nı (HWCCT) kullanarak I/O istatistikleri topladı.
  • IT, SAP HANA replikasyonunun ve SAP uygulamasının migration başlamadan önce çalıştığını doğruladı.
  • Storage ekibi, SAN’den vSAN’a svMotion ile SAP HANA sunucularını taşıdı. Migration sırasında herhangi bir kesinti yaşanmadı.

Admin’ler, diğer SAP modüllerine arayüz de dahil olmak üzere işlevselliği doğruladı.

IT, HWCCT’yi kullanarak I/O istatistikleri topladı. vSAN, SAP HANA I/O gereksinimlerini karşıladı. Business team ayrıca uygulamayı test etti ve sorun bulunamadı.
Adımlar pre-production ortamında kapsamlı bir şekilde test edildikten ve doğrulandıktan sonra, aynı işlem production ortamı için kullanıldı.

Migration sırasında hiçbir sorun ortaya çıkmadı ve kullanıcılar bunun gerçekleştiğinin farkında değildi.

IT ekibi vSAN kullanarak çeşitli faydalar yaşadı. VSAN datastore vSphere cluster’inin bir parçası olduğu için, provision işlemleri daha hızlıdır. Ek olarak,storage array’in ortadan kaldırılması IT ekibine daha az iş yükü getirecektir.

vSAN, capeximizi azaltmamıza ve TCO düşürmemize yardımcı oldu.

Yakin zamanda SAP HANA yi vSAN uzerine tasidiktan sonra, IT production ortamimiz su an da neredeyse tum databaseleri destekliyor duruma geldi. vSAN daki gelismelerle birlikte , onceki surumleri de production ortaminda calistirmaya devam edecegiz. Bu sekilde musteriler SAP HANA gibi buyuk olcekli ERP uygulamalarini vSAN uzerinde guvenli bir sekilde calistirabilirler.

https://blogs.vmware.com/vov/2018/10/18/running-sap-hana-on-vsan/

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan Kılıç
Hakan Kılıç

VMware vSAN konusunda çok ilgiliyim son zamanlarda çok araştırmaya başladım. Bu yazınızda bana çok şey kattı ellerinize sağlık. 🙂

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x