VMwareVMware ESXiVMware vCenter

VCSA 6.0 ‘dan VCSA 6.5’a Upgrade – Bölüm 2

Merhaba,

VCSA upgrade‘inin 1. bölümünde upgrade işleminin 2 aşamalı olduğundan bahsetmiştim. Bu bölümde upgrade’e kaldığımız yerden devam edeceğim. 1. bölümde VCSA 6.5 ‘i deploy etmiştik. Upgrade wizard’ın 2. aşamasında VCSA 6.0 ‘daki bilgiler VCSA 6.5’e taşınacaktır.

Deploy etmiş olduğunuz VCSA 6.5 üzerinde vermiş olduğunuz IP adresini görebilirsiniz. Bu IP sayesinde VCSA 6.0 üzerindeki data’lar VCSA 6.5 ‘e taşınacaktır. En son aşamada VCSA 6.0 power off edilip VCSA 6.5’a VCSA 6.0’ın hostname ve IP adresi verilecektir. Yani mevcut vCenter IP’niz ile artık VCSA 6.5’a bağlanabileceksiniz. Geçici olarak verdiğiniz IP artık VCSA 6.5 üzerinde yer almayacaktır.

18

Bu bölümde Platform Services Controller ayalarını tamamlayacağız, sonrasında yeni kurulan VCSA 6.5’a datalar migrate edilecektir.

Next ile devam ediyoruz.

19

Upgrade aşamasında VCSA 6.0’dan VCSA 6.5’a hangi verilerin aktarılacağını seçebilirsiniz.

Configuration: Sadece konfigurasyonlar migrate edilir.

Configuration, event and tasks: Konfigurasyon, task ve event’ler migrate edilir.

Configuration, event, tasks and performance metrics: Konfigurasyon, event, task ve performans metrik’leri migrate edilir.

Ben burada Configuration, event, tasks and performance metrics seçeneğini seçiyorum. Yani VCSA 6.0 üzerindeki neredeyse tüm datalar migrate edilecek.

Next ile devam ediyoruz.

20

VMware Customer Experience Improvement Program (CEIP) ‘e isterseniz katılabilirsiniz. Ben katılmak istemiyorum bundan dolayı checkbox’ı kaldırdım. Next ile devam ediyoruz.

21

Bir önceki bölümde VCSA 6.0’ın tüm bilgilerini girdiğimiz için Source ve Target vCenter’larını ayrıca belirtmemize gerek bulunmuyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Upgrade işlemine başlamadan önce vCenter Server Appliance 6.0’ın mutlaka database backup’ını alın. Olası bir sorunda database’i restore edebilirsiniz.

vCenter Server 6 – vPostgres Database Backup

vCenter Server 6 – vPostgres Database Restore

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Finish butonu ile artık upgrade’imizin son aşaması olan VCSA 6.0’dan VCSA 6.5’a data’ların migration işlemine başlıyoruz.

22

Bu işlem biraz uzun sürecektir. Eğer kullanmış olduğunu vCenter Server Appliance’in database boyutu büyük ise daha çok zaman alacaktır.23

Gördüğünüz gibi VCSA65 isimli virtual machine’e hostname olarak vcsa60.tayfundeger.local eklenmiş durumda. Aynı şekilde eski vCenter’ın IP’side alınmış durumda. Ben normalde geçici olarak kurulumda 192.168.1.226 IP’sini belirtmiştim.

24

Yukarıda da görüldüğü gibi upgrade işlemi tamamlandığında eski vCenter’ımız yani vCenter Server Appliance 6.0’ımız shutdown edilir. Yeni vCenter’a bağlantı için upgrade wizard’ın sonunda çıkan link’leri kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

10 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Serkan Kartepe
Serkan Kartepe

hocam merhaba çok eski bir konu biliyorum ama yazmak istedim 6.0 dan 6.5.0-5705665 update işlemini yaptıgım zaman resimdeki hatayı alıyorum sorun ne olabilircomment image

Tayfun DEGER
Reply to  Serkan Kartepe

Açıkcası log’ları görmeden hiçbirşey diyemem. DNS probleminiz yok değil mi? İsim veya IP çözmede bir sorun bulunmuyor değil mi?

Serkan Kartepe
Serkan Kartepe
Reply to  Tayfun DEGER

bütün upgrade işlemlerini gerçekleştiriyor Exsi hostu gösteriyorum yeni ip adresini veriyorum upgrade bitiyor dataları taşırke ikin bu hatayı veriyor. zaten localde fazla bir ayarım yok en iyisimi sıfırdan kurup active directory entegrasyonunu yapıp hostlarımı tekrardan vcentere alayım diye düşünüyorum. hocam

Tayfun DEGER
Reply to  Serkan Kartepe

vCenter server üzerinde özel bir konfigurasyonunuz yok ise fresh kurulum yapabilirsiniz. Ancak vCenter Server üzerinde resource pool, performance monitor, task/event gibi datalar önemli ise log’ları kontrol edip hatayı incelemek gerekir.

Serkan Kartepe
Serkan Kartepe
Reply to  Tayfun DEGER

tamadır hocam tesekkurler vcenteri host üzerine kurulum yapacagım VMware-VCSA-all-6.5.0-5705665 dosyasını indirerek işlemi gerçekleştirebilirmiyim _?

Tayfun DEGER
Reply to  Serkan Kartepe

Merhaba,

Evet bu ISO ile fresh bir kurulum yapmanız yeterli olacaktır.

Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Merhaba Tayfun Hocam. Başarılı bir makale olmuş çok işime yaradı eline sağlık. Benim lab ortamımda Vcenter 5.5 den 6.0’a upgrade yaptıktan sonra, aynı VC den 6.0 dan 6.5 e upgrade yapmadı. (Hataların ekran görüntüsünü almayı unuttum. Sonraki testte alırım) Ancak yeni bir 6.0 kurup bundan 6.5 e upgrade ise başarılı oldu. Bu durumla karşılaştınız mı hiç? Eğer VC üzerinde özel bir konfigürasyon yok ise upgrade yapmaktansa yeni bir VC kurmak daha mantıklı geliyor bana.

Centos
Centos

Hocam selam, çok yayarlı ve başarılı bir döküman olmuş tüm sistemlerime uyguladım 4 adet vcenter upgrade ettim tabiki sorunlar çıktı ama loglardan dediğiniz şekilde çözüm getirdim fakat kapattığımı old vcenterları silebilir miyiz artık bu saatten sonra bu bilgiyi bulamadım :))

Başa dön tuşu
10
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x