VMwareVMware vCenter

vCenter Server 6 – vPostgres Database Restore

Merhaba,

Bir önceki yazımda vCenter Server 6 Embedded database kullanılan bir ortamda nasıl backup alınacağını anlatmıştım. Bu yazımda ise alınan backup’ın nasıl restore edileceğini anlatacağım. Bu yazıma aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

vCenter Server 6 – vPostgres Database Backup

Bir önceki bölümde almış olduğum “.bak” backup C disk’imde bulunuyor. Şimdi bu backup’ı geri yükleyelim yani restore edelim.

Backup işlemi sırasında vCenter servislerini durdurmamıza gerek yoktu ancak restore işlemi sırasında aşağıda belirteceğim servislerin stop durumda olması gerekmektedir. Start > Run > services.msc giriş yapıyoruz. Burada aşağıdaki iki servisi stop duruma getiriyoruz.

VMware VirtualCenter Server

VMware Content Library Service

Yukarıdaki iki servisi stop duruma getirdikten sonra restore işlemini başlatabilmek için db password’unu öğrenmemiz gerekiyor.

1

Bunun için aşağıdaki dizine giriş yapıyoruz.

 C:\ProgramData\VMware\vCenterServer\cfg\vmware-vpx 

Yukarıdaki dizine giriş yaptıkdan sonra vcdb.properties isimli dosyayı notepad ile açıyoruz. Buradaki password’u kayıt ediyoruz. Tıpkı bir önceki bölümde backup işleminde olduğu gibi restore işleminde de bu password’u kullanacağız.

command prompt’u açıyoruz ve aşağıdaki dizine gidiyoruz.

 cd %VMWARE_CIS_HOME%\Python\ 

dizine giriş yaptıkdan sonra aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

 python.exe c:\restore_win.py -p “Şifreniz” -f c:\vPostgres_backup.bak 

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra database’imiz restore edilmiş oluyor. Bu işlemden sonra artık yukarıda belirtmiş olduğum servisleri start duruma getirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x