VMwareVMware vCenter

vCenter Server Update Planner

Merhaba,

vCenter Server Update Planner isimli bu yazımda sizlere vCenter Server 7 ile birlikte gelen yeniliklerden biri olan vCenter Server Update Planner hakkında bilgi vereceğim. Daha önce vSphere 7 yenilikleri ile iligli aşağıdaki makaleleri yazmıştım. Bunları inceleyebilirsiniz.

vCenter Server 7 Yenilikleri

vSphere 7 Yenilikleri

vCenter Server Update Planner

VMware vSphere ESXi ortamlarını update veya upgrade yaparken kısacası aslında güncelleme yaparken belirli adımları geçmemiz gerekiyor. Örneğin altyapıda hangi fiziksel donanımlar var ve bunların güncelleme yapacağınız versiyon ile uyumluluğu nedir bunların detaylı olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Her nekadar bir çok kişi bu uyumluluğa bakmasada, fiziksel donanım uyumluluğu mevcut vmware ortamları ile uyumluluğu kontrol etmek oldukça önemli. Çünkü bunu kontrol ettiğiniz takdir de ileride yaşamaya muhtemel bir çok sorunun önüne geçmiş olacaksınız. Biz bir vCenter Server ve ESXi’lardan oluşan bir ortamı güncellemeden önce aşağıdaki adımları kontrol etmemiz gerekiyor.

  • vCenter Server ve ESXi Server’in uyumluluğu kontrol edilmelidir. Örneğin vCenter 6.7 ile ESXi 5.5 ortamlarını yönetemiyoruz. Bunun için VMware Product Interoperability Matrices’yi kullanıyoruz. Buna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php#interop

  • Hangi sürüme geçecekseniz bunun mevcut sürüm ile uyumluluğuna bakmanız gerekiyor. Örneğin ESXi 5.5’i doğrudan 6.7 ortamında upgrade edemezsiniz. Bu ve bunun gibi upgrade path’leri ile ilgili aşağıdaki link’i kullanıyoruz.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php#upgrade

Şimdi vSphere 7 ile birlikte Update Planner bu yukarıda bahsetmiş olduğum işlemleri artık kendisi yapmaya başlıyor. Yani bir güncelleme için yukarıdaki adımları tek tek yapmanıza gerek bulunmuyor. Bu benim çok vaktimi almıyor diye düşünebilirsiniz ancak eğer vCenter Server ortamınızda birden fazla farklı sunucu markası bulunuyor ise bunları tek tek kontrol etmeniz gerekiyor. Bu da sizin vaktinizi alacaktır. vCenter Server üzerinde bulunan Update Planner bu işlemleri bize sağlarken aynı zamanda Lifecycle Manager ile birlikte çalışıyor. Aslında Lifecycle Manager’in bir parçası demek daha doğru olur.

Lifecycle Manager ile ESXi Upgrade

vCenter Server Update Planner‘in nasıl kullanılacağı hakkında bazı bilgiler vereceğim. Tabi dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında da bilgiler vereceğim. Update Planner’ı yanlızca vSphere 7 ve sonraki sürümlerde kullanabilirsiniz. Zaten vSphere 7 ile birlikte gelen bir özellik olduğu için doğal olarak vSphere 7’den önceki versiyonlarda kullanamazsınız. Update Planner’ı kullanmak için VMware Customer Experience Improvement Program (CEIP) ‘e katılmanız gerekiyor. Yani vCenter Server’ın bir şekilde internete bağlı olması gerekiyor. Bunun için isterseniz proxy’de kullanabilirsiniz. Update Planner uyumluluk kontrollerini internet üzerinden yaptığı için buna gerek var mutlaka.

vCenter Server Update Planner evet güzel bir ürün ama bu ürünü başka hangi aşamalarda kullanabiliriz biraz bundan bahsetmek istiyorum. Update Planner, vCenter Server’in update ve upgrade işlemlerini yönetme, uyumluluk durumlarını kontrol edilmesi ve bunların çalışabilirlik raporlarının oluşturulmasının sağlar. Bu raporlar VMware vSphere ortamınızdaki vCenter Server update ve upgrade işlemlerini planlamanıza yardımcı olacaktır. Elbette update işlemleri oldukça basit olacaktır. Çünkü update işlemlerinde major bir versiyon değişmediği için uyumluluk anlamında bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak upgrade işlemleri için uyumluluk kontrolü yapılması gerekmektedir.

vCenter Server Update Planner
vCenter Server Update Planner

vCenter Server Update Planner, bir güncelleme planlamak için aşağıdaki adımları otomatikleştirir:

  • Mevcut vSphere sürümünü ve ayrıntıları
  • Mevcut sürüm ile update/upgrade yapılacak  vCenter Server sürümüyle uyumluluğu
  • Update/Upgrade edilecek sürümün diğer ürünlerle birlikte çalışabilirliğini
  • vCenter Server’in update edilmesi için öneriler yapılır

vSphere Client yani HTML5 Client’a login olduğunuzda vCenter Server’ın Summary bölümünde bir yeni update var mı ve ne zaman kullanılabilir olduğunu hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Hatta buna tıkladığınızda Update Planner’a giriş yapmış olursunuz. Kullanılabilir update ve bu update’ler hakkında detaylı bilgiler kaşınıza çıkacaktır. Hatta bence en güzeli update eddeceğiniz versiyonun release note’larını detaylı olarak görebilirsiniz. Ürün ile ilgili ayrıca release note aramanıza gerek yok yani 🙂

Pre-Update Check butonu ile, update/upgrade işlemlerini önceden uyumluluk kontrolü yapabilirsiniz ynai update / upgrade işlemlerini yapmadan önce belirli gereksinim testlerini yapabilirsiniz.

Son olarak, yeni versiyonlar geldikçe Update Planner’i daha aktif birşekilde kullanmaya başlayacağız. Ayrıca aşağıdaki videoda Update Planner’in demosunuda ayrıca görebilirsniz. Bende ilerleyen günlerde zaten ayrıca bir makale yayınlayacağım. Ancak şuanda bunu yazdığımda vSphere 7 yeni release olduğu için ve üzerine yeni güncellemeler gelmediği için maalesef test edemiyorum. Test için ilk update’i bekliyor olacağım 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x