TrueNAS

TrueNAS Core Root Password Nasıl Değiştirilir?

Merhaba,

TrueNAS Core Root Password Nasıl Değiştirilir? isimli bu yazımda sizlere TrueNAS Core kurulumundan sonra root şifresinin nasıl değiştirileceğini anlatacağım. Aslında bu işlem oldukça basit ancak yinede dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. TrueNAS Core’un kurulumu ile iligli aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

TrueNAS Core Kurulumu

FreeNAS yakın bir zamanda isim değişikliğine gitti ve TrueNAS Core ismini aldı. Kurulum sırasında root şifresini belirtiyoruz ancak root şifresini daha sonrasında değiştirmeniz durumunda bir sorun ile karşılaşırmısınız bunların cevabını vermek istiyorum.

TrueNAS Core daha çok opensource bir storage çözümü isteyenlerin kullanacağı üründür. Ürünü kurarken bir root şifresi belirtiyoruz ve bu root şifresi ile TrueNAS Core’a bağlantı sağlıyoruz. Eğer kurulum sonrasında bu root şifresini değiştirmek isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

TrueNAS Core Root Password Nasıl Değiştirilir?

TrueNAS Core’a vermiş olduğumuz IP ile browser üzerinden bağlanıyoruz ve mevcut şifremiz ile login oluyoruz.

TrueNAS Core Root Password Nasıl Değiştirilir?
TrueNAS Core Root Password Nasıl Değiştirilir?

TrueNAS Core’a login olduktan sonra Accounts > Users bölümüne giriş yapyırouz. Eğer ilk defa kurulum yaptıysanız burada karşınıza sadece root user çıkacaktır. root user’ının üzerine tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir menü açılacaktır.

Root user’ının sahip olduğu özellikleri gördükten sonra Edit butonuna basıyoruz.

Password bölümünden root user’ının password’unu değiştirip daha sonrasında Save butonua basabilirsiniz.

Burada çok sorulan sorulardan birtanesinede cevap vermek istiyorum. Kurulum sonrasında veya aktif olarak kullanıyorken root şifresini değiştirirseniz herhangi bir sorun olmaz. Bundan dolayı rahat bir şekilde root şifresini değiştirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x