Nutanix

Nutanix AHV ve SAP HANA

Merhaba,

Nutanix ile ilgili bir süredir makale yazamıyorum bunun sebebi ise iş yoğunluğumdan kaynaklanıyor. Ancak bugün okuduğum bir blog yazısı hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Açıkcası okuduklarım beni oldukça heyecanlandırdı. Eminim sizde okuyunca heyecanlanacaksınız.

https://www.nutanix.com/2018/08/28/hypervisor-certified-production-sap-hana-hyperconverged-infrastructure-hci-another-first-nutanix-ahv/

Nutanix firması sürekli olarak altapısında çeşitli iyileştirmeler yapıyor. Bunlardan birtaneside geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan, Nutanix AHV ‘nin SAP HANA ‘yı support etmesidir. SAP’ zaten uzunca bir süredir firmaların hayatında yer alıyor. SAP HANA’yı artık Nutanix’in yeni nesil diye belirtmiş olduğu AHV (Acropolis) üzerinde çalışabilecek. Hatta AHV, hyperconverged altyapıda SAP HANA’yı çalıştırmak için sertifikalandırılan ilk hypervisor olduğunuda belirtmek isterim. Bu konu ile ilgili aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz ve SAP’nin sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2686722

Nutanix AHV diye bahsetmiş olduğum aslında Nutanix’in Acropolis isimli hypervisor‘udur. Acropolis’i daha önce kullandım ve oldukça beğendiğimi belirtmek isterim. Peki SAP HANA, Nutanix AHV’yi sertifikalandırdı ancak nasıl donanımlar üzerinde kullanmanız gerekiyor. Bu konuda sizlere bilgi vereyim. SAP HANA kullanacak iseniz Lenovo ve diğer sertifikalı Intel Skylake SP tabanlı sunucu platformlarında Nutanix AHV üzerinde çalıştırabilirsiniz. Piyasada 2 ve 4 fiziksel işlemcili sistemlerde Nutanix AHV çalıştırabilirsiniz. İlk olarak 2.3 TB ve 168 vCPU’ya kadar HANA virtual machine’lerini support eder. Nutanix HCI‘nin en güzel yanı ise, storage ve compute ‘e ihtiyacınız olduğunda kesintisiz olarak cluster’a yeni bir node eklemenize olanak sağlar. Böyle kolay bir şekilde kapasitesinizi ve performansınızı artırmış olursunuz. Nutanix AHV önemli ölçüde basit olduğu için size büyük yönetim açısından büyük kolaylık sağlar. Production ortamında SAP HANA, işletmelerin faaliyet gösterdiği en kritik iş uygulamalarından biri olsa da, Nutanix AHV’de nonproduction SAP HANA‘yı sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Ben burada SAP HANA desteği ile ilgili bilgi veriyorum ancak Nutanix AHV altında her uygulamanızı ve OS’unuzu çalıştırabilirsiniz. Yani sadece SAP HANA ile kısıtlı olmadığınıda belirtmek isterim. Nutanix Prism sayesinde HANA veritabanlarını çalıştıran virtual machine’lerde dahil olmak üzere tüm alt yapı ve uygulamalar artık tek ekran yönetilebilir. Nutanix Prism sadece izleme ve raporlama için konsolide, yüksek grafik ve sezgisel bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki kaynak ihtiyaçlarını öngörmek için modern machine learning algoritmalarını kullanır. Daha iyi altyapı yönetimi için proaktif ve eyleme dönüştürülebilir öneriler sunar.

Nutanix AHV’nin ilerleyen zamanlarda daha da ilgi çekeceğini düşünüyorum. Bundan dolayı incelemenizde kesinlike fayda var.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yasin Aksoy
Yasin Aksoy

Ah birde fiyatı pahalı olmasa..

Gökhan Özcan
Gökhan Özcan

Hocam Nutanix, Simplivity, vsan maşallahınız var her şeyi yazıyorsunuz.

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x