Nutanix

NutanixCE – Network Configuration

Merhaba,

Virtual machine oluşturmak istediğinizde network kartına mutlaka ihtiyaç olacaktır. Bu durumda NutanixCE üzerinde network konfigurasyonu yapmanız gerekmektedir. Bu işlem oldukça basit. Bunun için öncelikle Nutanix Web Console’a login oluyoruz.

1admin’in hemen yanında bulunan configuration butonuna tıklıyoruz ve karşımıza birden fazla başlık geliyor. Biz burada Network oluşturacağımız için Network Configuration bölümüne giriş yapıyoruz.

2

Ben daha önce Nutanix-Lab diye bir network oluşturmuştum ancak şimdi yeniden oluşturacağım. Bunun için Create Network butonuna basıyoruz.

3

Network name’ini belirtiyoruz. Eğer burada herhangi bir VLAN kullanmayacaksanız ozaman VLAN ID bölümüne 0 yazabilirsiniz. Ancak VLAN kullanacaksanız tabi VLAN’ınızı yazabilirsiniz. Siz isterseniz burada Save butonuna basıp direk çıkabilirsiniz. Eğer isterseniz Enable IP Address Management butonuna basıp bu network için ekstra config girebilirsiniz.

4

Bu network’un hangi IP adresini kullanacağını ve / kaç olacağını belirtiyoruz. Ayrıca Gateway bilgilerini giriyoruz.

5

Add IP Pool butonuna bastığımızda bu network’un kullanacağı IP aralığını belirtebilirsiniz. Oluşturacağınız bir virtual machine burada belirttiğiniz aralıktan IP alacaktır. Submit butonu ile buradan çıkıyoruz.

6

Siz isterseniz burada DHCP Server ayarlarını veya Domain Server ayarlarınıda yapabilirsiniz. Tamamen sizin tercihlerinize kalmış bir durum.

Bütün işlemleri tamamladıktan sonra Submit butonu ile buradan çıkıyoruz. Artık yeni bir virtual machine oluştururken burada oluşturmuş olduğumuz network’u seçebiliriz.

Umarım faydalı olmuştur.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x