Nutanix

Nutanix – Daha fazla IOPS!

Merhaba,

Ara ara Nutanix ile ilgileniyorum ve bu ürünleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz günlerde Xtreme Computing Platform 4.6 ile ilgili araştırma yaparken ilginç bir bilgiye denk geldim ve bunu sizinle paylaşmak istedim.

Hyperconverged mimarilerde en çok sorgulanan ve merak edilen konulardan birtaneside storage katmanı. CPU, Memory, Network bileşenlerde çok fazla değişken olmadığı için bunların detayına çok girmiyorum. Ancak şuanda tüm şirketler maaliyetden sonra performans konusunda araştırma yapıyorlar. Hyperconverged yatırımı bundan dolayı çok düşündürücü bir hale gelebiliyor. Nutanix, Xtreme Computing Platform 4.6 sürümünü release etmesi ile birlikte performansın daha çok ön plana çıktığı görülüyor.

nutanix-performance

Hyperconverged mimariler ile Storage’ları karşılaştırdığınızda artık performans’larının birbirine yakın olduğu açıkca görülüyor. Performans ve maaliyet Hyperconverged mimarilerde oldukça önemli olduğunu belirtmiştim. Nutanix ufak bir software upgrade’i ile daha fazla IOPS alabileceğinizin garantisini veriyor. Tabi burada software upgrade’i diyorum ancak bu gözünüzü korkutmasın. Nutanix ‘de bu işlem One-Click upgrade olarak geçiyor. Software upgrade’inin yapılması durumunda da herhangi bir kesinti oluşmuyor. Dolayısıyla size sadece upgrade butonuna basıp sonra çayınızı almaya gidebilirsiniz:) Nutanix herşeyi otomatik olarak yapacaktır.

Nutanix’in 4.6 sürümü güncellemesi, 25 farklı performans gelişmesini içeriyor. Bunun içerisinde, hem disk hem de flash için yazılım iyileştirmeleri mevcut. Genel olarak, performans iyileştirmeleri, performansı artırmak için son C++ 11’in özelliklerini kullanmanın yanı sıra, ‘locking overhead’i azaltmayı, dynamic memory ayrılmasını ve file system’de bağlamsal içerik değiştirmeyi de içeriyor. Performans güncellemeleri de, daha yüksek I/O ve data’lar üzerinde daha ince sağlamalar yapmanın yanı sıra, iyileştirilmiş metadata caching’ini ve daha iyi veri yazma caching algoritmalarını da içeriyor.  Bütün bunların hepsi, dört node’da ikisi, tamamen flash NX-9000 cihazları, yenilenmiş yazılımı kullanarak 8 KB’lık dosya boyutunda random R/W durumunda saniyede 1 milyon I/O işlemi yapabilirler, yani bu nedemek oluyor Nutanix yazılımının önceki sürümüne göre 3x daha iyi bir performans ortaya çıkardığı görülüyor. Nutanix, NX-7000 serisi cihazların kullanıldığı hybrid disk/flash konfigürasyonunda performans artışının 2X olduğunu ve bazı workload’larda, performans artışı 4X kadar olduğu belirtiliyor. Ayrıca IOPS başına maliyet 35 cent’e kadar düşebiliyor, Nutanix bunun tamamen flash dizilerde paranın karşılığını almakla aynı olduğunu belirtiyor. Hatta bununla alakalı linkedin’de 260K IOPS’dan 480IOPS’a çıkan bir yazı yayınlanmış.

https://www.linkedin.com/pulse/nutanix-46-performance-cheuk-him-ng

Çok güzel değil mi? Sadece yapılan basit bir upgrade ile IOPS değerleriniz tavan yapıyor. Tabi bu performans iyileştirmeleri ilerleyen süreçlerde de devam edeceğini düşünüyorum. Bekleyelim görelim kısaca:)

İlginç olan şey, bu performans iyileştirmelerinin halen Nutanix cihazları satın almış müşteriler için de hazır olması. Bunu yapmak için sadece bir yazılım upgrade’i alınıyor, 4.6 update’i Şubat 2016’da release oldu zaten. Nutanix kullanıcıları bunu kaçırmamalı.

Performans artışlarına ek olarak, Nutanix yazılımlarının birkaç cazip noktası daha var. Nutanix Distributed File System, cluster’da çalışan virtual machine’ler için bir boot sürücü gibi davranıyor, yanlız kendi dosya sistemi alanını gerektiren virtual desktop altyapısı gibi uygulamalar için şirketler genellikle, bu fonksiyonu uygulaması için NetApp, EMC, Hewlett Packard Enterprise veya Dell’den external filers satın almak zorundalar. (Her bir kullanıcı için C: sürücüsü olarak NDFS’i ve bir D: sürücüsü olarak da NetApp filer’i düşünün.).

11

 

12

Nutanix ‘de default olarak Acropolis geliyor ancak siz isterseniz bunu ESXi veya Hyper-V ‘li bir şekilde kullanabilirsiniz. Benim incelediğim en güzel özelliklerden biride one-click conversion. ESXi hypervisor üzerinde kullanılan virtual machine’ler basit bir operasyon ile Acropolis’e çevriliyor. Tabi bu esnada virtual machine’de kesinti oluyor kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilmiyor. Ancak buda normal bir durum nihayetinde ESXi hypervisor üzerindeki tüm virtual machine’ler farklı bir hypervisor’de çalışmak üzere konfigure ediliyor. ESXi’dan Acropolis’e sorunsuz birşekilde geçiş yapılabiliyor peki Acropolis’den ESXi ‘a geçiş mevcut mu? Bu şuanda yapılamıyor ancak roadmap’e eklenmiş. Bir sonraki sürümde Acropolis’den ESXi ‘ada geçiş mümkün olacak. İncelediğim kadarıyla Nutanix üzerinde Hyper-V kullanan yeterince müşteri olmadığı için şuanda Hyper-V conversion yapılamıyor Ancak ilerleyen süreçlerde ben bununda geleceğini inanıyorum.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x