Haberler

Megaupload Kapandı ve Sahibi Gözaltında

İnternet ve dosya paylaşım dünyasının dev isimlerinden Megaupload kapatıldı. Dünyadaki 13. popüler site olan Megaupload, SOPA yasasının amacı gibi korsan yazılım sebebiyle kapatıldı ve kurucusu Kim Dotcom gözaltına alındı.

Zaten bir süredir erişim sağlanamayan Megaupload’a, erişim yasağı konulduğu sonradan ortaya çıkmıştı. SOPA yasası nedeni ile büyük internet siteleri kendilerini bilerek bir süreliğine kapatıyorlar. Megaupload da bunlara destek vermişti. Tam da bu sırada savcılar tarafından yapılan baskın akılları karıştırıyor.

ABD Federal savcıları, korsanla mücadele yasasının ihlali sebebiyle Megaupload’a baskın yaptılar. Megauplad içerisindeki korsan yazılımlar ile 500 milyon dolarlık zarara sebebiyet vermekle suçlanıyor. Bu yüzden 175 milyon dolar gelir elde ettiği öne sürülen Kim Dotcom için 45 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Diğer dosya paylaşım sitelerindeki durum ne olacak merak konusu. Ayrıca bir gerçek karşımıza çıkıyor. ABD, protesto eden büyük siteleri pek takıyormuş gibi gözükmüyor.

Popüler dosya indirme sitesinin sahtesinin çıktığı haberleride dikkat çekiyor.

Bu sahte siteler hiçbir işe yaramadıkları gibi, aslında kimlik avı dolandırıcıları tarafından kuruldu. Hatta bazıları yüzsüzlüğü elden bırakmayıp “Tekrar tam kapasiteyle çalışıyoruz” gibi anonsları da sitelerinden veriyorlar. Sitelerin pek çoğunun sahte olduğu, zaten yaptıkları yazım yanlışarından kolayca anlaşılabiliyor.

MegaUpload’un avukatı, Reuters’a verdiği demeçte site yedekleme politikasına bağlı olarak MegaUpload sunucularının başka yerlerde yedeklendiğini ve eğer bunları kullanırlarsa orijinal sitenin tekrar çevrimiçi olarak geri dönmesinin hiç de zor olmadığını dile getirdi. Ancak sitenin tekrar kullanıma sunulması yasadışı bir olay ve bu büyük bir riske şu anda girmek istemiyorlar.

Bu arada MegaUpload’un kapatılması, pekçok kişi için önemli bir sorunu de beraberinde getirmiş durumda: Dosyalarına ulaşamamak… İnsanlar sitenin yeniden açılması konusunda istekliler ve telif hakkı korunan içerikler dışındaki yasal dosyalarını görmek istiyorlar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x