SimplivityVMwareVMware ESXiVMware vCenter

HPE SimpliVity Datastore Nasıl Oluşturulur?

Merhaba,

HPE SimpliVity Datastore Nasıl Oluşturulur? isimli bu makalemde sizlere HPE SimpliVity üzerinde yeni bir datastore’un nasıl oluşturulacağı konusunda bilgi vereceğim. Daha önce yazmış olduğum HPE SimpliVity ile ilgili makalelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/simplivity

HPE SimpliVity Datastore Nasıl Oluşturulur?

HPE SimpliVity datastore’ları, virtual machine’lerin barınacağı bir alan oluşturur. HPE SimpliVity’nin datastore mantığı alışagelmiş ESXİ-Storage ikilisinden oluşan datastore’lardan biraz farklıdır. HPE SimpliVity’de datastore’lar NFS olarak mount edilir. Datastore üzerinde oluşturulan her virtual machine default olarak bir backup policy’e dahil olur.

HPE SimpliVity datastore’lardında vSphere Client veya Web Client üzerinden yapmamanız gereken bazı işlemler vardır. Bunlar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

  • Drag and Drop yani sürükle bırak seçeneklerini kullanarak HPE SimpliVity üzerinde bulunan virtual machine’leri migrate etmemelisiniz.
  • HPE SimpliVity üzerinde bulunan bir datastore asla ve asla unmount etmemelisiniz.

HPE SimpliVity’i ilk kurduğunuzda datastore-Omnistack-seri-numarası adı ile ufak bir datastore oluşturulur. Bu datastore’u virtual machine’ler için kullanmamalısınız. Aksi halde HPE OmniStack host’unun çalışmamasına veya düzgün çalışmamasına neden olabilir.

İlk kez bir datastore oluşturduğunuzda, HPE OmniStack otomatik olarak Default Backup Policy adlı boş bir backup policy oluşturur. Bunu değiştiremezsiniz. Ancak birden fazla backup policy oluşturabilir ve bu policy’e virtual machine’leri ekleyebilirsiniz.

Virtual machine’lerin barınması cluster’daki ESXi host’lar üzerinde minimum 1 tane datastore’un olması gerekmektedir.

HPE SimpliVity Datastore Nasıl Oluşturulur?
HPE SimpliVity Datastore Nasıl Oluşturulur?

vSphere Web Client veya vSphere Client’a login olduğunuzda Host and Clusters bölümünde cluster üzerinde sağ click All HPE SimpliVity Actions > Create Datastore butonuna basabilirsiniz.

Önemli: Datastore ‘a isim verirken /,\,[ ],% karakterlerini kullanmamalısınız. 

Datastores bölümünde Create Datastore’a basabilirsiniz. Buna bastığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

HPE SimpliVity Create Datastore
HPE SimpliVity Create Datastore

Bu datastore’un altında bulunan virtual machine’lerin hangi backup policy’e sahip olacağını belirtmek için default backup policy belirtmeniz gerekmektedir. Bunun haricinde Datastore ismi ve datastore’un bulunacağı cluster’i seçmeniz gerekiyor. Datastore size’inda ise 1 GB ile 1.024 TB arasında bir rakam belirtebilirsiniz.

OK butonuna bastığınızda, datastore sizin belirtmiş olduğunuz cluster’a otomatik olarak mount olacaktır. Bu aşamadan sonra virtual machine oluştururken bu datastore’u seçebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Musa Ateş
Musa Ateş

Datastore oluştururken Türkçe harf kullanmamızın bir sakıncası olur mu? Yoksa literatüre uyup ingilizce harflerle devam mı etmeliyiz?

Ahmet Ersever
Ahmet Ersever

Selamlar tayfun bey peki oluşturduğumuz datastoreların kullanım oranını komutlar dışında vcenter üzerinden görebilirmiyiz. simplivity alanında bunu göremiyorum. yeni bir vm oluşturduğumda Datastore üzerinde bir değişme olmuyor.

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x