VMwareVMware ESXiVMware vCenterVSAN

VSAN Disk Groups

Merhaba,

VSAN Disk Groups isimli bu yazımda sizlere VSAN ‘ın disk grupları hakkında bilgiler vereceğim. Daha önce VSAN ile ilgili yazmış olduğum yazılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

VSAN Disk Groups Nedir?

VSAN’i neden kullanıyoruz? Ortamınızda bir storage’iniz yok ise ve storage’in maaliyetleri, yönetim giderleri ile uğraşmak istemiyorsanız VMware’in VSAN çözümü ile cluster’inizda shared bir datastore oluşturabilirsiniz. Böylece vSphere HA, vSphere DRS gibi özellikleride kullanmaya devam edersiniz. Basit olarak VSAN’ı bu şekilde anlatıyorum. VSAN’in en önemli bileşenlerinden birtaneside Disk gruplarıdır. Çünkü bu disk grupları sayesinde bir shared datastore ortaya çıkar.

Daha önceki makalelerimde de anlatmıştım. Bir VSAN Cluster’ında 2 veya 64 ESXi host bulunabilir. Bu sayede hem yüksek compute elde edersiniz hem de kullanılabilir datastore alanı artar. Tabiki VSAN Cluster’ında kaç tane ESXi host olması gerektiği mimari bir karardır 🙂

VMware vSAN‘ın temel bileşenlerinden biri Disk Grubu’dur.

VSAN Disk Grupları sayesinde, VSAN datastore’larının kullanmış olduğu ESXi host üzerinde yer alan diskleri görebilirsiniz. Her ESXİ host, VSAN’a dağıtılmış datastore’ların kullanmış olduğu manyetik diskler veya all flash diskler bulunur. Bunlar sayesinde VSAN datastore’ları oluşur. Disk grupları, cache ve kapasite aygıtları (SSD veya HDD) için SSD’nin ilişkili olduğu bir kapsayıcı gibidir. Disk gruplarına girdiğinizde hangi disk’İn kapasite hangisinin cache olduğunu detaylı olarak görebilirsiniz. Disk grubu bir ESXi host üzerindeki ana depolama birimi diyebiliriz aslında. Her disk grubunda bir SSD ve bir veya birden fazla HDD bulunur. Bu tabi sizin tercih etmiş olduğunuz konfigurasyona göre değişir. All flash ve Hybrid konfigurasyonlar için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

VSAN – All Flash ve Hybrid

Bir disk gubunda 7 adete kadar HDD bulunabilir ve bir ESXi host’unda en fazla 5 adet disk grubu bulunur.

Hızlı bir matematik yaparsak, tek bir ESXi host’da vSAN datastore’una depolamaya katkıda bulunan en fazla 40 diskiniz olabilir . İyi bir performans için All Flash konfigurasyonunu kullanmayı unutmayın.

VSAN Disk Groups
VSAN Disk Groups

VMware vSAN, vSAN’ı etkinleştirdiğinizde tek bir veri deposu oluşturmak için bu disk gruplarını kullanır. Disk gruplarında SSD temel olarak read ve cache görevlerini görürken, HDD kapasite görevini görür. Read ve Write cache ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

VSAN – Read Cache Nedir?

VSAN Disk Groups
VSAN Disk Groups

All Flash konfigurasyonunu tercih ederseniz 64 adet ESXi host’u kullanabilir ve her ESXi host’da en fazla 5 adet disk grubu kullanabilirsiniz. All flash konfigurasyonda manyetik diskler bulunmaz. All Flash üzerinde bulunan SSD diskler hem kapasite katmanı olarak kullanılırken hem de Write buffer olarak kullanılır. Read cache için SSD’lerin hepsi kullanılır. Dolayısıyla cache için özel bir disk grubu ayırmanıza gerek bulunmaz. Ayrıca her disk grubunda maksimum 7 adet disk bulunduğunuda unutmayın. All flash konfigurasyonlar genellikle daha ağır yüksek IO isteyen ortamlar için kullanılır.

All flash ve Hybrid konfigurasyon ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

VSAN – All Flash ve Hybrid

vSAN  cluster’larında, kapasite aygıtları olan veya olmayan ESXi host’lar bulunabilir. Bu genellikle sorulan bir soru ondan dolayı makale sonunda bu soruya cevap vermek istedim 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x