SimplivityVMwareVMware ESXiVMware vCenter

HPE SimpliVity Clone Nasıl Alınır?

Merhaba,

HPE Simplivity Clone Nasıl Alınır? isimli bu makalemde Simplivity kullanılan sistemlerde virtual machine clone operasyonunun nasıl yapılacağını anlatacağım. Bu işlem oldukça basit ve hızlı. Zaten her makalemde söylediğim gibi Simplivity oldukça hızlı bir sistem.

HPE Simplivity Clone Nasıl Alınır?

Eğer Simplivity kullanıyorsanız, VMware’in clone’unu kullanmamanız gerekiyor. Simplivity ile birlikte gelen clone vm özelliği sayesinde virtual machine’in saniyeler içerisinde clone’unu alabilirsiniz. VMware’in clone’u verinin bir kopyasını birebir storage üzerinde kopyalar. Simplivity Clone’da ise verinin nerede olduğu işaretlenir. Yani var olan virtual machine tekrar kopyalanmaz. Bunu en büyük sebeplerinden birtanesi OmniStack Accelerator Card diye bahsettiğimiz FPGA karttan kaynaklanmaktadır. Ben bu konu ile ilgili daha önce bir makale yayınlamıştım. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

HPE OmniStack Accelerator Card

 

All HPE Simplivity Actions
All HPE Simplivity Actions

Hangi virtual machine’in clone’unu almak sitiyorsanız onun üzerinde sağ click All HPE SimpliVity Actions > Clone Virtual Machine seçeneğine tıklıyoruz. Eğer bir virtual machine’in birebir kopyasını çıkarmak Clone seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Ancak makalenin başında da belirttiğim gibi Simplivity sistemlerde VMware’in Clone seçeneğini kullanmamanız gerekiyor.

Clone Virtual Machine
Clone Virtual Machine

Clone Virtual machine seçeneğini seçtiğimizde karşımıza yeni bir ekran açılıyor. Burada Clone virtual machine name bölümünde generic bir isim verilir. Böylece var olan virtual machine’in ismi ile karışmaz. Next ile devam ediyoruz.

Set Clone Method
Set Clone Method

Set clone method bölümü oldukça önemli. En başta da belirttiğim gibi VMware ‘in clone operasyonundan oldukça farklı bir mantığı bulunuyor. Set clone method bölümünde karşımıza 2 tane seçenek çıkıyor.

Crash consistent: Bu seçenek database olmayan virtual machiine’ler için uygundur.

Application Consistent: Bu seçenek ise database bulunan virtual machine’ler için uygundur.

Eğer Application Consistent seçeneğini kullanıyorsanız aşağıdaki seçeneklerden birini seçmeniz gerekiyor.

VMware Snapshot: Virtual machine’in memory üzerinde tutulan veride disk’e indirildiği için virtual machine üzerinde yüksek IO var ise bu işlem birkaç dakika sürebilir ve bu esnada virtual machine’in performansı olumsuz etkilenebilir.

Microsoft Volume Shadow Copy Service (VSS): VSS, uygulama ve veritabanından aktarılan verilerin daha tutarlı olmasını sağlar. Uygulama ve database çalışırken VSS bu işlemi denetler ve 10 ile 60 saniye boyunca verilerin tutarlı bir şekilde clone alınmasını sağlar.

Ben genellikle Crash Consistent seçeneğini kullanıyorum. Eğer Database barındıran virtual machine’ler var ise onları zaten virtual machine power off durumdayken clone’unu alıyorum. Clone işlemi saniyeler içerisinde tamamlanacaktır. Clone işlemi tamamlandıktan sonra isterseniz network kartlarını disable duruma getirip virtual machine’i power on duruma getirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

13 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mert Tepe
Mert Tepe

Ürünü pazarlarken ilk olarak bunu görmüştüm. Çok şaşırmıştım:)

Bayram Öztürk
Bayram Öztürk

Clone alırken gerçekten saniyeler sürüyor, Simpivity ‘nin çok konuşulan özelliği.

Hasan Korkmaz
Hasan Korkmaz

Keşke klasik mimaridaki storage’larda saniyeler içerisinde clone alabilse. vvol falan 🙂

Muhammet Öztürk
Muhammet Öztürk

Clone konusunda çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. 🙂

Şaban Yalçın
Şaban Yalçın

VMware’in Task Scheduler’ina clone alma için bir job oluşturulabilir mi?

Yunus Işık
Yunus Işık

Efsane ürün gerçekten..

Muhammed Kaplan
Muhammed Kaplan

Elinize sağlık hocam.Geçen sene eğitimde bahsetmiştiniz 🙂

Muhammet Şahin
Muhammet Şahin

Keşke clone’ları farklı bir storage’a saniyeler içerisinde çıkabilsek..

Başa dön tuşu
13
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x