VMwareVMware ESXi

Hardware version 11’e upgrade etmelimiyim?

Merhaba,

Her çıkan yeni bir release ‘de VMware, virtual machine hardware versiyon’larını yükseltiyor. Hatta release note’larda öncelile hardware version ‘un yeniliklerinden bahsederler. Aşağıda ESXi’ların kullanmış oldukları Hardware Version’ları görebilirsiniz.

ESX/ESXi 4.X vHW7
ESXi 5.0 vHW8
ESXi 5.1 vHW9
ESXi 5.5 vHW10
ESXi 6.0 vHW11

Hardware version’lar belirli sürümlerle birlikte çalışırlar. Örneğin siz Hardware Version 11 bir virtual machine’i ESXi 5.5‘da çalıştıramazsınız. Hardware version 11 yanlızca ESXi 6.0’da çalışır. Uyumluluk modu ile ilgili VMware solution interoperability Matrix ‘i inceleyebilirsiniz. Bir virtual machine’i hardware version 11’e yükselttiğinizde birden fazla geliştirmeye sahip olursunuz. Örneğin; yeni işletim sistemi desteği, yeni device desteği, daha fazla vCPU, daha fazla vRAM vs vs.

virtual-edit

Ben daha önce Hardware Version 11 ile birlikte gelen yenilikleri aşağıdaki link’de kısaca belirtmiştim.

New Features in vSphere 6.0

Hot-add Ram vNUMA desteği

Bazen vermiş olduğum eğitimlerde Hot-add özelliğinden bahsettiğimde de bu soru bana birçok kez soruluyor. Hardware versiyonu upgrade etmelimiyim? Tabi bunun cevabı ne evet nede hayır olmalı 🙂 Duruma göre değişir demek daha mantıklı gözüküyor.

Hardware version’u hiçbir zaman kafanıza göre upgrade etmemeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle kendi ortamınızı incelemeniz gerekiyor. VMware sürümünüz nedir? İçeride çalışan virtual machine’lerin hardware version’ları nedir gibi soruların cevabını bulmanız gerekiyor. Eğer sizin ortamınızda ESXi 6 ve ESXi 5.5 ‘lar karışık ise siz virtual machine’i HW11 yaptığınızda bu virtual machine ESXi 5.5 host’lar üzerinde çalışmayacaktır. Dikkatlice bunları incelemeniz gerekiyor aksi takdirde downgrade için vCenter Converter ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Hardware Version downgrade’i ile ilgili aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Virtual Machine Hardware Version nasıl downgrade edilir?

Diğer bir konu ise Hardware version’u upgrade etmeye gerçekten ihtiyacınız varmı? Ben şuana kadar büyük virtual machine’ler dışında hardware version ‘u upgrade etmeyi düşünmedim. Ek olarak sizin yapınızda Hardware version 4 olan virtual machine’ler var ise evet bunları upgrade edebilirsiniz. Hatta Hardware version 7’den düşük virtual machine’lerin hardware version’larını HW11’e upgrade etmek size çok fazla feature kazandıracaktır.

vSphere 6 ve Hardware Version 11 ile birlikte vNUMA ile ilgili 1 2 takım kısıtlama giderildi. Artık virtual machine içerisindeki işletim sistemleri vCPU’yu daha verimli bir şekilde kullanabilecekler. Eğer virtual machine’nin çalışma sırasında memory’sini yükseletmek isterseniz virtual machine üzerinde hot-add memory’i enable etmeniz gerekiyor. Hardware version 11 ile birlikte virtual machine mevcut NUMA node’larına eklenen memory’i eşit olarak genişletecektir. Ancak vSphere 6.0 ile birlikte hala bir kısıtlama bulunmakta. Eğer siz CPU hot-add’i enable ederseniz virtual machine’de, vNUMA Guest-Operating System üzerinde hidden olacaktır. Bunun ile ilgili aşağıdaki KB’yi inceleyebilirsiniz.

http://kb.vmware.com/kb/2040375

Eğer siz vNUMA desteğini kullanmak istiyorsanız, memory hot-add’i enable duruma getirebilirsiniz. Tabi HW11 kullanmanız gerektiğini unutmayın. Ancak CPU-Hotplug’da maalesef vNUMA’yı kullanamayacaksınız. Kaynak olarak buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x