Virtual Machine Hardware Version nasıl downgrade edilir?

tarafından 29 Temmuz 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Hardware Version’un nasıl downgrade edileceği yönünde bilgiler vereceğim. Bazen çeşitli sorunlar yaşayıp bunun önüne geçmek için Hardware Version’u düşürmek durumunda kalabilirsiniz.  Örnek vermek gerekir ise; Yeni Esx veya Esxi üzerinde oluşturmuş olduğunuz bir guest’i eski host üzerine migrate yapamazsınız veya power on hale getiremezsiniz. Budurumda hardware version’u düşürmeniz gerekmektedir. Aslında bunun birkaç seçeneği var. Ben bu yazımda sizlere bu seçeneklerden bahsedeceğim.

upgrade-hardware-version

Her yeni vSphere ana sürümü ile birlikte Virtual machine version’da upgrade olur. Yani her sürümde yeni bir hardware version çıkıyor.

Hardware Version’u düşürmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • vCenter converter (free tool) kullanılarak Hardware version’u düşürebilirsiniz. Guest’i farklı bir host’a convert ederek hardware version’u düşürebilirsiniz.
  • Yeni bir guest oluşturarak, mevcut disk’i yeni guest’e bağlayabilirsiniz. Yeni bir guest oluşturduğunuz için, guest oluşturulurken hardware version’u belirleyebilirsiniz.
  • Son yöntem ise, Hardware version’u upgrade etmeden önce snapshot aldıysanız bir önceki snapshot’a geri dönüş yaparak hardware version’u eski haline getirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir