VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Exchange Server Best Practices – Enable Jumbo Frames

Merhaba,

Jumbo frame ile ilgili daha önce blog’umda çeşitli yazılar paylaşmıştım. Bu konu ile ilgili aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

Virtual Switch üzerinde MTU değerleri hakkında..

Standard ethernet frame’leri 1500 ile sınırlıdır. Jumbo Frame ile bu 9000’e kadar genişletilebilir. Jumbo Frame desteği vSphere 4.0 ile birlikte ESX ve ESXi sunucuların VMkernel portlarına gelmiştir. Yani vSphere 4.0’dan beri Jumbo Frame’i kullanabiliyoruz. Buda nedemek oluyor, large frame’leri VMkernel trafiği için kullanabiliyoruz. Örneğin vSphere vMotion için kullanabilirsiniz.

tumblr_nftjnymgvJ1tg3s7uo1_1280Jumbo Frame doğru bir şekilde ayarlandığında network’unuzde oldukça iyi bir performans alabilirsiniz. Buna ek olarak CPU kullanımında da bir düşme olacaktır. Ben test ortamımda Jumbo Frame enable etmeden ve enable ederek iki farklı şekilde ayarlayıp DAG node’larını vSphere vMotion ile taşıma şansım oldu. Sonuçları incelediğimde, Distributed Switch üzerinde bulunan VMkernel port’larında enable durumda olan Jumbo Frame, vSphere vMotion ile taşınan DAG member’larını başarılı bir şekilde taşıdı. vMotion sırasında Cluster heartbeat ayarlarını değiştirmeye ihtiyaç duymadım. Ek olarak bu süre zarfında database failover gibi bir durumda yaşanmadı.

vSphere host’lar arasında Jumbo Frame kullanmak gereklidir. Tabi bu durum sizin kullandığınız fiziksel switch içinde geçerlidir. Eğer kullanmış olduğunuz switch’ler Jumbo Frame’i support etmiyor ise veya accept için ayarlanmadı ise large frame’ler drop’lanıcaktır. Router lar ve layer 3 switchler büyük paketleri tekrar birleştirilmesi gereken küçük paketlere bölebilir. (Bu birleştirmeden dolayı) performans kaybı yaşanabilir.

Teşekkürler.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x