VMwareVMware vCenter

vCenter Server Appliance 6 – vPostgres Database Restore

Merhaba,

Daha önce ki yazımda vCenter Server Appliance 6 ‘nın kullanmış olduğu vPostgres Database‘in nasıl backup’ının alınacağını anlatmıştım. Bu yazımda ise Restore işleminin nasıl yapılacağını anlatacağım. Daha önce backup ile ilgili yazmış olduğum yazıya aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vcenter-server-appliance-6-vpostgres-database-backup.html

VMware’in sitesinden indirmiş olduğumuz dosya içerisinde 2tane sciprt çıkmıştı. Bunlardan birtanesini backup almak için /tmp dizinine yüklemiştik. Bu yazımızda restore işlemini yapacağımız için restore_lin.py isimli dosyayı yine /tmp dizinine yüklüyoruz. Yükleme işlemi için WinSCP yazılımını kullanabilirsiniz.

1

Restore işlemini gerçekleştirebilmemiz için ilk olarak vCenter Server Appliance 6 ‘nın servislerini durdurmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutları kullanıyoruz.


service vmware-vpxd stop

service vmware-vdcs stop

2

Servisleri durdurduktan sonra yapmamız gereken işlem oldukça basit. Script’i çalıştırıp sadece yüklemek istediğimiz database’i gösteriyoruz. Daha sonra script otomatik olarak restore işlemine başlayacaktır. Script’i çalıştırmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

 python /tmp/restore_lin.py -f /tmp/backup_VCSADB_tayfundeger.bak 

-f parametresinden sonra almış olduğunuz backup’ın path’ini yazıyoruz ve çalıştırıyoruz. Restore completed successfully yazısını gördüğümüzde Restore işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını anlıyoruz.
Restore işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki komutlar ile servisler’i start duruma getiriyoruz.


service vmware-vpxd start

service vmware-vdcs start

Artık vCenter Server Appliance 6 ‘yı tekrar kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x