Digerleri

Exchange 2010 SP2 Automatic Reply ( out of office ) Problem

Exchange 2010 Service Pack 2 upgrade’i sonrası karşılaştığım diğer bir problem ise sadece bir bölgeye hizmet veren mailbox role sunucusunda automatic reply (out of office) nin çalışmamasaydı. Event Viewer’ı incelediğimde aşağıda ki hata olayının sürekli düştüğünü gördüm. Anladığıma göre System Attendat mailbox’ı ile ilgili bir problemdi.

System Attendat servisi ile ilgili basit bir hatırlatma yapacak olursak; System Attendat servisi, mailbox’ları, exchange uygulaması genel servislerini monitör eden, kullanıcıların takvimlerinde ki free/busy bilgilerini organizasyona publish eden, mailbox manager notification maillerini ileten, mailbox database’ler arası mailbox taşınmaları sürecini yöneten önemli bir servistir.

Cannot open mailbox /o=Anadolu/ou=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT)/cn=Configuration/cn=Servers/cn=SUNUCU_ISMI/cn=Microsoft System Attendant.

Microsoft.Exchange.Data.Storage.ConnectionFailedTransientException: Cannot open mailbox /o=Anadolu/ou=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT)/cn=Configuration/cn=Servers/cn=Sunucu_Ismi/cn=Microsoft System Attendant. —> Microsoft.Mapi.MapiExceptionLogonFailed: MapiExceptionLogonFailed: Unable to make connection to the server. (hr=0x80040111, ec=1010)

Hatanın detayını biraz daha incelediğimde ” System Attendat ” mailboxının bulunamadığı, açılamadığı gibi anlamlar çıkarmaya başladım. ADSIedit ile incelediğimde System Attendat mailbox’ının aslında var olduğu ama konumumun belirleneceği yerin olmadığını gördüm. Aşağıda ki örneğe göre konumunu ekledim ve System Attendat servisini restart ettim. Servis start olduktan sonra problem düzeldi.

AdsiEdit açılır –> Configuration –> Services –> Microsoft Exchange –> Organization –> Administrative Groups –> Servers –> MailboxSunucuIsmi –> Information Store –> Microsoft System Attendat servisine sağ click –> Properties dendikten sonra aşağıda ki 2 attribute içerisinde yer alan path kısmı düzeltilir.

HomeMDB

Sample: CN=MBX_SERVER,CN=Databases,CN=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT),CN=Administrative Groups,CN=Exchange_Organizasyon_Adi,CN=Microsoft Exchange,CN=Services,CN=Configuration,DC=bugrakeskin,DC=com

homeMTA

Sample: CN=Microsoft MTA,CN=MBX_SERVER,CN=Servers,CN=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT),CN=Administrative Groups,CN=Exchange_Organizasyon_Adi,CN=Microsoft Exchange,CN=Services,CN=Configuration,DC=bugrakeskin,DC=com

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x