VMwareVMware ESXi

ESXi datastore performans testi

Merhaba,

ESXi ‘a bağlı datastore’ların performanslarının nasıl ölçüldüğü konusunda sürekli mail’ler alıyorum. Bu konu ile ilgili ufak bir açıklamak yapmak istedim. ESXi ‘a bağlı datastore’ların limitlerini kolay birşekilde öğrenebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken oldukça basit. Eğer datastore’un yapmış olduğu IO miktarını görmek istiyorsanız IO Analyzer isimli uygulamayı size önerebilirim. Bu uygulama ile birden fazla worker çalıştırıp random veya sequential IO miktarlarını görebilirsiniz. Hatta bunları block level’lara ayırıp ayrı ayrı test’lerde yapabilirsiniz.

VMware-IO-analyzer

IO Analyzer çok detaylı bir uygulama olduğu için kullanmakta zorluk çekebilirsiniz. Enazından ilk başlarda:)

Eğer bir virtual machine’in bulunmuş olduğu datastore nekadar read/write yapar onu merak ediyorsanız ve çok uğraşmadan kolay bir şekilde bunu öğrenmek istiyorsanız bunun için siez Atto ‘yu önerebilirim. Atto ile test oldukça basit R/W değerlerini kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Bench32

Tabi burada dikkatinizi çekmek istediğim başka bir nokta var. Bu uygulamalarda alacağınız değerler sizin alt yapınızdaki darboğazlardan dolayı düşük çıkabiilr. Örneğin gigabit altyapılı bir ISCSI storage network’unuz var. Storage’ınızın full SSD dolu olduğunu düşünebilim. Bu durumda bu storage’dan alacağınız R/W değeri çok yüksek çıkmalı. Ancak test’e başladığınızda 120Mb/s ‘yi aşamadığınızı görüyorsunuz. Burada sorun kullanımş olduğunuz gigabit bağlantıdan kaynaklıdır. Yani şunu demek istiyorum. Sizin Storage’ını çok kaliteli olabilir ancak altyapınızdaki bir darboğazdan dolayı düşük değerler çıkabilir. Bu sizin storage’ınızın değil, network’unuzun problemli olduğunu gösterir.

Kısaca alacağınız değerler birçok etken’e bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. ESXi üzerinde oluşturduğunuz virtual machine’de kullandığınız SCSI adapter bile burada alacağınız IO değerlerini değiştirebilir. Hatta ve hatta kullanmış olduğunuz network kartı bile değerleri değiştirebilir. Ben daha önce SCSI adapter’lar arasındaki farkları anlatan bir yazı yazmıştım. Buna aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

LSI Logic SAS SCSI controller vs Paravirtual SCSI controllerESXi üzerinde datastore’ların performanslarını ek olarak esxtop komutu ile daha detaylı olarakda görebilirsiniz. Ancak bu yöntem genellikle tercih edilmiyor çünkü kullanımı biraz uğraştırıcı. Esxtop ile ilgili daha önce çeşitli makaleler yazmıştım. Bunlara aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz.

ESXTOP ile Storage Performansını incelemek

Using Esxtop

Esxtop CMDS/s değeri

Yukarıda önermiş olduğum IO Analyzer uygulaması bir OVF template olarak VMware ESXi üzerine kuruluyor. Daha sonrasında Web’den erişim ile IO testlerinizi yapabiliyorsunuz. Bir diğer önermiş olduğum uygulama olan Atto uygulaması ise, sanal makinanızın içerisinde çalıştırabiliyorsunuz. Dolayısıyla atto ile o virtual machine’in bulunduğu datastore’un nekadar R/W yapabileceğini görebilirsiniz. Aynı şekilde sanal makinaya farklı datastore’lardan disk ekleyerek Atto’yu o eklemiş olduğunuz disk’de çalıştırabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğum bu iki uygulamayı aşağıdaki link’lerden download edebilirsiniz.

https://labs.vmware.com/flings/io-analyzer

https://www.techpowerup.com/downloads/1749/atto-disk-benchmark-v2-46/

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x