VMwareVMware ESXi

ESXi 6 Nasıl Downgrade Edilir?

Merhaba,

Mevcut ESXi ortamınızı ESXi 6 ‘ya upgrade etmek isteyebilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağı konusunda zaten daha önce bilgi vermiştim. Upgrade işlemi ile ilgili aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

ESXi 5.5 to ESXi 6.0 upgrade

Yukarıdaki yazımda ESX 6.0 ‘ın upgrade senaryosu ile ilgili bilgi vermiştim. ESxi 6.0 ‘ı downgrade etmek için aslında çok fazla bir işlem yapmanıza gerek yok.

ESXi-Recovery

ESXi upgrade sırasında fail olursa veya upgrade etmekden vazgeçerseniz bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bunun için ESXi ‘ın boot olması sırasında Shift+R butonuna basmamız gerekiyor. Zaten ESXi boot olurken 5 saniyelik bekleme süresinde bunu sağ alt tarafta görebilirsiniz. BIOS ekranından hemen sonra bu ekran ile karşılaşacaksınız.

Recovery mode‘a girdiğinizde size hangi ESXi versiyonuna recovery edileceğini göstericektir.

ESXi-Rollback

Karşınıza çıkan ekranda Roll Back yapılacak ESXi ve Build versiyonları çıkacaktır. Y butonu ile Roll Back işlemini başlatabilirsiniz.

Bu işlem tamamlandıktan sonra artık ESXi 6 ‘dan boot işlemini gerçekleştiremeyeceksiniz. Yani ESXi 6.0 ‘dan ESXi 5.5’a Roll Back işlemini gerçekleştirdiğinizde birdaha ESXi 6.0′ dan boot işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x