VMwareVMware ESXi

ESXi 6.5 Autostart Özelliği Nasıl Kullanılır?

Merhaba,

Standalone bir ESXi kullanıyorsanız bu özellik sizin için oldukça faydalı olacaktır. ESXi üzerinde bulunan Autostart özelliği sayesinde ESXi host’unuz bir sorundan dolayı kapanması durumunda ve sonrasında tekrar açılması durumunda üzerinde bulunan virtual machine’ler autostart özelliği sayesinde power on duruma gelirler. vSphere 5.x sürümleri için ben daha önce bir yazı yazmıştım. Bu yazıma aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

ESXi ‘in Sanal makinaları otomatik başlatılması

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki, bu belirteceğim işlemi sadece standalone çalışan ESXi host’larda yapmanız gerekiyor. Ortamınızda vCenter Server var ve ESXi host vCenter Server’a dahil durumda ise, vCenter Server ‘da vSphere HA enable durumda ise bu işlemi yapmanıza gerek yoktur. Zaten bir ESXi host’un reset, down olması gibi durumlarda vSphere HA devreye girecek ve üzerinde bulunan virtual machine’leri otomatik olarak restart edecektir. Autostart özelliğinde ise standalone çalışan yani tek başına çalışan ESXi host’larda bu işlemi yapabilirsiniz. ESXi host down veya reset olduğunda tekrar up duruma geldiğinde autostart devreye girecek ve sizin belirtmiş olduğunuz virtual machine’leri power on etmeye başlayacaktır.

İlk olarak Host Client‘a login oluyoruz. Bunun için ESXi host’un management IP’sini browser’a yazıyoruz ve root user’ı ile login oluyoruz.

Autostart özelliği ESXi 6.5 ile birlikte çok değişti. Autostart menüsüne tab’ına bastıkdan sonra detaylarını görmek için Edit Settings butonuna basıyoruz.

Autostart’ı enable duruma getiriyoruz. ESXi 5.x sürümlerinde normalde bu bölümden virtual machine’lerin sıralamasını yapıyorduk ancak ESXi 6.5 ile birlikte artık bu işlemi daha farklı bir şekilde yapacağız. Buradaki seçenekleri kısaca inceleyecek olursak;

Start delay: Virtual machine’lerin start olma zamanlarını belirtiyoruz. Yani virtual machine’ler kaç saniye aralık ile power on duruma getirilsin bunun süresini belirtiyoruz.

Stop delay: Virtual machine’lerin stop olma zamanlarını belirtiyoruz. Yani virtual machine’lerin stop action’da belirlediğimiz ayarın kaç saniye aralık ile virtual machine’e uygulanacağını belirtiyoruz.

Stop action: ESXi host’un shutdown edilmesi durumunda çalışan virtual machine’lerin ne yapması gerektiğini belirtiyoruz.

Wait for heartbeat: Bu seçeneği Yes olarak işaretlediğinizde VMwaretools’un start olması beklenir. Tamamen size kalmış bir durum ister işaretleyin ister işaretlemeyin.

Save butonu ile buradan çıkıyoruz. Dikkat ettiyseniz burada herhangi bir virtual machine sıralaması yapmadık. Bu işlemi virtual machine bölümünde yapacağız.

Virtual machine bölümüne giriş yapıyoruz ve burada karşımıza listelenen virtual machine’lerin autstart sırasını belirtiyoruz. Increase priorty seçeneği ile virtual machine’lerin açılmasını sırasını ayarlıyoruz.

Autostart için öncelik belirlediğiniz virtual machine’lerin hemen yan tarafında yer alan Autostart order bölümünden hangi virtual machine’in ilk açılacağını hangisinin ikinci açılacağını görebilirsiniz.

Kısacası autostart’da virtual machine bölümünden sıralama yapmanız gerekiyor. Sıralama yaptığınızda virtual machine’ler ESXi host tekrar power on olduğunda sizin sıralama yaptığınız sırada power on duruma gelmeye başlayacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

3 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

12 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
avesta
avesta

Öncelikle Teşekkürler. Wait for heartbeat: Bu seçeneği Yes olarak işaretlediğinizde VMwaretools’un start olması beklenir demişsiniz. Hangi aksiyonu gerçekleştirmek için vmwaretoolsun start olması bekleniyor.

avesta
avesta
Reply to  Tayfun DEĞER

Cevabınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim 120 sn içinde wmtools start olmamış ise autostart tekrar mı tetikleniyor.şayet start durumuna gelmiş ise priority sıralamasına göre bir sonraki vm e mi start veriyor.

Tayfun DEĞER
Tayfun DEĞER
Reply to  avesta

Evet tekrar tetikleniyor. Araya sadece delay koyuyor. Vermiş olduğunuz sıralamadan devam ediyor.

Ali Özer
Ali Özer

Bu autostart özelliği çok güzel gerçekten

Bekir
Bekir

Tayfun hocam , sistemi kapatmam gerektiğinde nasıl bir yol izlemem gerekir, direk shutdown yapmam yeterlimi ? Yoksa farklı bir yol izlemem gerekiyor mu ?

Bekir
Bekir
Reply to  Tayfun DEĞER

Teşekkürler hocam

Serhat
Serhat

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Onur
Onur

Merhaba, Bu özelliği ssh komutu ile gerçekleştirebiliyor muyuz? biraz araştırdım ama ssh üzerinden autostart işlemini gerçekleştiremedim. Kısacası esxi 6.7 sürümünde web arayüz gelmemekte. hostu restart etmem gerekiyor fakar vm ler autostarttamı bilmiyorum yeniden başlatıp tekrar arayüz gelmez ise makinarı açamayacağım. Bu konu hakkında bilgisi olan varmıdır acaba

Başa dön tuşu
12
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x