VMwareVMware ESXi

VMware Tools Nedir? Gerekli mi?

Merhaba,

Bir çok kullanıcı fiziksel bir sunucu üzerine ESXi kurulumu yaptıktan sonra virtual machine’leri oluşturup içerisinde çalışmaya başlıyor. Aslında sorun da tam bu aşamadan sonra ortaya çıkıyor. Bağlanmış/kontrol etmiş olduğum bir çok ortamda virtual machine’lerde VMware Tools’un kurulu olmadığını görüyorum. Peki VMware Tools gerçekten gerekli bir uygulama mı? VMware Tools kurmadığınız durumda sorunlar ile kaşılaşabilir misniz? Bu soruların cevaplarını vermeden önce size VMware Tools’un ne olduğu bilgisini vermek istiyorum.

VMware Tools, VMware tarafından geliştirilmiş bir yazılımdır. VMware Tools sayesinde virtual machine içerisinde çalışan OS yani işletim sistemine en uygun driver‘lar yüklenir. Fiziksel bir sunucu üzerine Windows veya Linux işletim sistemi kurduğunuzda kullanmış olduğunuz donanıma bağlı olarak bazı driver’ları kurmanız gerekebilir. Bu driver’lar sayesinde işletim sistemi bir üst katmandaki fiziksel sunucu donanımı ile uyumlu bir şekilde çalışır. VMware ESXi Server üzerinde bir virtual machine oluşturduğunuzda ise eğer VMware Tools kurulumu yapmazsanız o işletim sistemine uygun driver’lar yüklenmemiş olur. Bu durumda performans problemleri gibi çeşitli sorunlar yaşamanızda kaçınılmaz olur.

Windows tabanlı bir işletim sistemine sahip virtual machine’e bağlandığınızda sağ altta ufak bir VMware icon’u görürsünüz. Bu icon VMware Tools’un yüklü olduğunu gösterir. Bir virtual machine’i oluşturup içerisine işletim sistemi kurduğunuzda mutlaka ve mutlaka VMware Tools’u kurmalısınız. VMware Tools sayesinde o virtual machine’e en uygun driver’lar yüklenir. Örneğin, VMware Tools’un yüklü olmadığı bir virtual machine ile VMware Tools’un yüklü olduğu virtual machine arasındaki farkı çok kolay anlayabilirsiniz. En basitinden her iki virtual machine’inde console’unu açtığınızda zaman vmware tools yüklü olmayan virtualmachine’de mouse hareketlerinin daha kıstlı ve zor hareket ettiğini görebilirsiniz. VMware tools kurulu olmayan bir virtual machine’den alınan virtual machine backup’da tutarlı olmayabilir. Çünkü bir çok backup yazılımı vmware tools ile konuşarak quiesced snapshot alır. Bu VSS servisi ile konuşarak backup ‘ın düzgün alınmasına olanak sağlar.

VMware Tools yüklediğinizde aşağıdaki kazanımları sağlarsınız;

  • Virtual machine’e en uygun driver’lar yüklenir.
  • VMXNET/VMXNET3 network kartı driver’ları VMware Tools ile yüklenir. E1000 ile VMxnet3 arasındaki farklar için VMxnet3 vs E1000 – Network Throughput isimli makalemi inceleyebilirsiniz.
  • VMware Tools sayesinde virtual machine’in memory management’i yapılır.
  • Grafik performansında iyileştirmeler olur.
  • Mouse performans’ında iyileştirmeler olur.
  • Virtual machine’e shutdown verebilirsiniz. Eğer VMware Tools yüklü değilse yanlızca Power off duruma getirebilirsiniz.
  • VMware Tools yüklediğinizde ESXi host ile virtual machine arasındaki saat senkronizasyonu sağlar.

ESXi Server, altında çalışan virtual machine’in doğrudan hangi işletim sistemine sahip olduğunu bilmez. Bunu yanlızca yeni bir virtual machine oluştururken seçmiş olduğumuz Guest OS bilgisinden anlayabilir. Bundan dolayı virtual machine oluştururken Guest OS bilgisini doğru bir şekilde seçmeye özen gösterin. Örneğin Guest OS’u Windows 7 seçip virtual machine’in içerisine Windows Server 2012 kurarsanız, VMware Tools yüklemek istediğinizde Windows 7’nin driver’ları yüklenir. Çünkü VMware Tools sizin seçmiş olduğunuz Guest OS’u baz alır. Her ESXi sürümünü update ettiğinizde virtual machine’lerin VMware Tools’u out-of-date durumuna düşer. Dolayısıyla her ESXi update’inden veya upgrade’inden sonra virtual machine üzerindeki vmware tools’u güncellemeniz gerekir.

ESXi upgrade aşamaları ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilrisiniz.

ESXi 6.5 to ESXi 6.7 Upgrade

Yeni bir sanal makine oluşturma ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

ESXi 6.5 Basics – Sanal Makine Nasıl Oluşturulur?

VMware Tools’u isterseniz internet üzerinden download edip yükleyebilirsiniz. Bazı durumlarda ESXi üzerinde gelen VMware Tools versiyonunda bug vs olabilir. Bundan dolayı internetten VMware Tools’u download edebilirsiniz.

Kısacası ESXi üzerinde çalışan her virtual machine’de VMware Tools’un kurulu olması gerekmektedir. Aksi halde performans problemleri gibi tutarsız virtual machine davranışları ile karşılaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

21 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammed Yavuz
Muhammed Yavuz

Vmware tools bence her durumda kurulmalı, çok ciddi performans artışı sağlatıyor. Bir keresinde Windows sanal makinede vmware tools yüklemediğimden yarı yarıya performans kaybı yaşamıştım.

Murat Kurt
Murat Kurt

Tools olmadığı sürece sanal makinenin gerçekten pek bir performansı olmuyor, o yüzden Tools kesinlikle kurulmalı.

Mustafa Çakır
Mustafa Çakır

Tools kurulmayınca performans düşüklüğü çok kötü oluyor, bu yüzden bence tools gerekli.

Şükrü Yalçın
Şükrü Yalçın

VMware tools kurulmadığında performans kaybı % kaç oluyor, vmware tools kurulumu çok zor mu?

Kemal Öztürk
Kemal Öztürk

Tools, sanal makinelerinizden daha iyi performans almanızı sağlıyor. Tools kurulu olmayan sanal makinelerde çok fazla hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Hasan Aktaş
Hasan Aktaş

Tools gerçekten bu kadar önemli mi? Bu işlerde yeniyim, nasıl bir performans katkısı sunuyor?

Fatih Aslan
Fatih Aslan

VMware Tools her türlü kurulması gerek. Performans veya herhangi bir hata almamanız için Tools kurulu olması gerekiyor. Tools bir çok driver ve performans sorununu çözüyor otomatik.

Ömer Koç
Ömer Koç

3-4 ay boyunca Tools kurmadan sanal makineleri kullandım. Sonra arkadaşımın tavsiyesi üzerine toolsu kurdum ve böyle bir şey yok. Performans uçuşu gördüm resmen. 🙂

Hasan
Hasan

Esxi üzerinde bulunan Vmware Tools yerine bizim İnternetten indirip sonradan yüklediğimiz Vmware Tools sanal sunucuda problem yaratır mı? Örneğin esxi 6 versiyonda defaultta versiyon 10 Vmware Tools var ama biz 11 yüklediğimizde performans yada farklı bir durumla alakalı sorun yaratır mı?

hakan
hakan

Sanal makinaya tools kuramıyorum nerde hata yapıyorum.Disk olamdıgı hatasını veriyor.Yardımcı olabilir misiniz

hakan
hakan
Reply to  Tayfun DEĞER

Vmware workstation pro kurdum pcye.Windows 7 sanal makinası kurdum içinede.Ama bilgisayarıma girdigimde dvd sürücüsünde görünmüyo tools.Yeniden mi kursam sanal makinayı daha iyi olur.Youtube’da düzgün bi kaynakta bulamadım sorunuma çözüm olarak belki bu şekilde bi öneri söyleyebilirsiniz.

Göksel Arslan
Göksel Arslan

güzel yazı için teşekkürler, her zaman ki sade bir dille herkesin anlayacağı şekilde yazmışsınız

Gokhan
Gokhan

VMtools yüklendikten sonra sunucu restart edilsin mi ? Diye seçenek sunuluyor. Restart edilmezse tool düzgün şekilde çalışır mı ? 6.0 ortamındaki VM ler 6.7 ye taşındığı için sunucu sayısı ve etkilenecek iş birimi çok fazla.

Mehmet
Mehmet

Merhabalar hocam, size bir şey sormak istiyorum. Bazı programlar, restrict_backdoor olsa bile, vmware tools programının kurulu olup olmadığını algılayarak, sanal makine kullandığımızı anlıyorlar. Bunun önüne nasıl geçebiliriz acaba ? Teşekkür ederim.

Başa dön tuşu
21
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x