VMwareVMware vCenter

Cross vCenter Server vMotion gereksinimleri

Merhaba,

VMware vSphere 6 ve sonrası versiyonlarında artık virtual machine’leri vCenter’lar arası migrate yapabileceğiz. Bu konu ile ilgili daha önce birkaç yazı yazmıştım. Bu yazılara aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz.

What is new for vMotion in vSphere 6.0?

New Features in vCenter 6.0

Örneğin 2 farklı lokasyonunuz (Istanbul-Ankara) var. 2 farklı lokasyonu 2 farklı vCenter gibi düşünebilirsiniz. Her lokasyonun vCenter’ı var. Istanbul’da ki vCenter’da bulunan bir virtual machine’i Ankara’da ki vCenter’a canlı olarak taşıyabilirsiniz. vSphere 6 ile birlikte bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Buradaki en büyük gereksinim asında her iki vCenter’ında vMotion network’unun karşılıklı konuşabiliyor olmasıdır. Bu ve bunun gibi Cross vCenter vMotion ‘i kullanabilmeniz için bazı gereksinimleri karşılamanız gerekiyor. Bu yazımda bunlardan kısaca bahsedeceğim.

cross vCenter vMotion

 

  • Source ve destination ‘da bulunan ESXi ve vCenter’ların versiyonları 6.0 ve sonrası olmalıdır. Cross vCenter özelliği vSphere 6 ile birlikte geldiği için 4.x, 5.x sürümlerinde bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.
  • Cross vCenter ve Long distance vMotion ‘ı kullanabilmeniz için lisans ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Cross vCenter ve Long distance vMotion kullanmak istiyorsanız Enterprise Plus lisansa sahip olmanız gerekiyor. Eğer lisansları karşılaştırmak isterseniz Compare vSphere Editions bölümünü inceleyebilirsiniz.
  • Cross vCenter için kullanılacak vCenter’ların Linked mode’a dahil olması ve aynı Single Sign On domain’ine join olmalıdır.
  • Her iki vCenter Server’in saat ayarları doğru olmalı ve Single Sign On token verification doğru olmalıdır.
  • Sadece Compute resource migration için her iki vCenter’da da shared storage olmalıdır.
  • Eğer long distance vmotion kullanacaksanız, round-trip-time latency 150ms’den az olmalıdır.

İlerleyen bölümlerde kurulumu ilede ayrıca bir yazı yazacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x