Haberler

3D Video Çalışmaları Tam Gaz Sürüyor

3D video çılgınlığı son hızıyla sürüyor. Üreticiler bir yandan 2D görüntüleri 3D görüntüye gerçek zamanlı çevirecek donanım ve yazılımlar üzerinde yeni ürünler piyasaya sürdükçe bir yandan da bu teknolojiyi kabul edilebilir kaliteye getirmeye uğraşıyorlar.


Ancak kullanıcıların asıl dert ettikleri en büyük sorun 3D videoları izlerken gözlük kullanılması gerekliliği. 3D görüntülerin gözlük ile izlenmesi için görüntü biçimi ve gözlük türlerine burada değinmeyeceğim çünkü bu geniş bir yelpaze (Yine de http://www.3dgozluk.com/3d-gozluk-cesitleri-nedir-3dglasses-3-boyutlu-gozlukler/ adresinde merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz).


Geliştiriçiler gözlük olmadan 3D videoları seyretmek için yeni teknikler geliştiriyorlar. Bir geliştirici göz kapaklarına düşük miktarda ve sık periyotlarda elektrik sinyali göndererek zıt fazda açılıp kapanmalarını sağlayan basit bir cihaz geliştirmiş: http://www.youtube.com/watch?v=Uef17zOCDb8&hd=1 Diğer bir teknik de 2 görüntünün yan yana sunulup kişinin gözlerini şaşı yaparak bu görüntüyü ortalaması (siyah ya da beyaz noktayı birleştirerek gerçekleşiyor). Bu teknikte beyniniz görüntüyü netleştirmek için epey uğraşacak. Yaklaşık 5 dk.lık bulanık görüntünün ardından beynimiz artık şaşılığı bırakmayaçalışma çabasını bırakıyor ve görüntü çok net bir hal alıp 3D hissini almaya başlıyorsunuz. Henüz mutlak bir tercih olarak kullanılabileceği şüpheli olan bu yöntemin alternatif seçeneklikten kurtulabileceğini sanmıyorum: http://www.youtube.com/watch?v=zBa-bCxsZDk&NR=1. Youtube bu yöntemi 3D görüntü seçenekleri arasında sunuyor. Bunun için 3D videolardan birisinde oynatıcıdan 3D tuşuna basıp Cross-Eyed veya Parallel seçeneklerinden birini seçmeniz yeterli: http://www.youtube.com/watch?v=WvxKGDDCZrk&hd=1 Ancak göz sağlığınızı nasıl etkileceğini bilmediğim için bir göz doktoruna danışmadan bu tekniği kullanmanız doğru olmayabilir.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x