Microsoft

WSUS üzerinde Client gözükmemesi

Merhaba;

WSUS kurulumundan sonra genellikle yaşanan problemlerden birtaneside Client‘ların WSUS üzerinde gözükmemesidir. Ancak bu durumun birçok nedeni vardır. Bunları sıralayacak olursak;

Server üzerinde kullandığımız antivirüs ‘ün veya güvenlik duvarı (firewall) ‘nın 80 portu veya 8530 portunu bloklamış olabilir. Biliyorsunuz ki kurulum ekranında WSUS ‘a nasıl ulaşabileceğimizi soran bir yazı çıkıyor. Burada http://WSUSADI:8530 seçtiysek portlarımızı kontrol etmeliyiz.

Client üzerinde Preferred DNS adresi olarak Active Directory DNS adresinin ayarli oldugundan emin olmalıyız. Eğer burada yanlıs DNS tanımlarsak Client yine gözükmeyecektir.

WSUS üzerinde gozukmeyen client ‘larda HKLM\Software\ Microsoft\ Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate registry yolundan
PingID” , “AccountDomainSid” , “SusClientId” degerlerini siliyoruz.
Automatic Updates servisini yeniden baslatin(restart) . 30dk civarı bekliyoruz. Yeni bir SusClientID almasi icin bekleyin. wuauclt.exe /resetauthorization /detectnow komutunu WSUS uzerinde calistirin. WSUS Server 8530 portuna mi, 80 portuna mi yoksa baska bir portta ayarli olarak mi kuruldu? Bunu IIS’de WSUS Properties’den bakabilirsiniz. Eger 80 portu disinda ornegin 8530 ise, GPO’da WSUS adresini girerken, WUServer ve WUStatusServer adreslerinde http://WSUSServerAdi:8530 seklinde port tanimlamasini yapmaniz gerekir. Belirli bir sure sonra (Yaklasik 30 dakika icerisinde) client bilgisayarlari WSUS konsolunda gormeniz gerekir.

Client uzerinde WINDOWS dizini altindaki WindowUpdate. log dosyasini da kontrol edebilirsiniz. Bu dosyada client’in WSUS ile haberlesmesinde herhangi bir problem olup olmadigini gorebilirsiniz.

WSUS 3.0 üzerinde web arayuzu yoktur. Tamamen MMC konsolu uzerinden yapılandırdığımız ve raporlari, istatistikleri inceleyebileceginiz bir yapiya sahip. GPO icerisinde clientlarin WSUS guncellemelerini alirken tanimladiginiz yol adresini yine http://Wsusserveradi seklinde tanimlamaniz gereklidir. Eğer harici bir porttan calisiyorsa, http://wsusserveradi:portnumarasi seklinde belirtmeniz gerekir.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x