Microsoft

Exchange Server 2007 Restore

Merhaba;

Bir Mailbox Server Role çöktüğünde veya zarar görüdüğünde bunu kurtarma şekli; meydana gelen hatanın türüne göre değişir. Yapımızda LCR veya CCR kullanıyorsak, ozaman yedeği geri yükleme yapmayabiliriz. Eğer elimizde olan bir yedeği geri yüklememiz gerekiyorsa Recovery storage Group içine bunu koyabiliriz..

Geri yükleme durumlarını sıralayacak olursak;

Postalar: Kullanıcılar; kendilerine ait mail kutularındaki mesajları kurtmak ister. Çoğu zaman bu işlemi Outlook için yapabiliriz. Ancak bunu 14gün içerisinde yapabiliriz. 14günü geçmemiş öğelerin kurtarılması için; Silinmiş Öğeler (Deleted Items) seçimi yapılarak, Tools menüsünden Recover Deleted Items seçeneğine tıklanır. Açılan pencerede kurtarılmak istenen mesaj seçilir ve Recover Selected Items simgesine tıklanır. Eğer bu 14 gün süresini değiştirmek istiyorsanız; Exchange Management Console > Server Configuration > Mailbox Database üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Properties seçeneğine giriyoruz.

Limits sekmesinde bulunan Keep deleted items for (days) ile ayarlanır.

Posta Kutusu (Mailbox):

Silinen bir mailbox, 30 gün içerisinde Exchange Management Console içinden kurtarılabilir. Ancak 30 gün sonra bu mailbox kalıcı olarak silinir. Yine yukarıdaki Limits sekmesinde bulunan keep deleted mailbox değeri değiştirilerek bu süre uzatılabilir.

Veritabanı:

Sunucumuzda oluşan herhangibi bir problemden dolayı veritabanı cevap vermiyorsa veya veritabanı disable durumunda ise; bunu LCR veya CCR ile değiştirebiliriz.Veya elimizde bulunan bir yedekten geri dönebiliriz.

Storage Group:

Eğer sunucumuzdaki problem Storage Group yapısından kaynaklanıyorsa bu; Transaction Log’larını geri yüklenmesinden yapılabilir veya alternatif olarak LCR veya CCR ile de yapılabilir.

Mailbox Server:

Arıza durumuna göre CCR veya SCC ile kurtarılabilir.

Non-Mailbox Server:

Sadece bunlar LCR,CCR ve SCC yapılarında kurtarılamazlar. Ancak bazı ayarları yedeklenip geri yüklenebilir.

External Servisler:

Active Directory ve Certificate Services gibi, Exchange Server 2007 ‘ye etki eden yapıların geri yüklenmesi gerekebilir.

GERİ YÜKLEME TEKNİKLERİ:

Geri yükleme için çeşitli teknikler vardır.Bunlar;

Database ve Storage Group Restore:

Var olan database kopyası geri yüklenerek; database veya storage group üzerine kopyalanır. Database okunamadığında veya çöktüğünde kullanılabilir. Database ‘i geri yükledikten sonra, aktif Transaction Log‘ larını yeniden yapılandırabiliriz.

Bu tarz geri yükleme metodları; database içerisinde bulunan tüm mailbox ‘lara etki eder. Oyuzden bu yapı bir mailbox veya silinen bir nesnenin kurtarılması için uygun değildir. Çünkü Transaction Log‘larını yapılandırdığımızda bunlar yine silinecektir.

Recovery Storage Group:

Aktif mailbox eklenmesine izin vermeden, backup yapılabileceği özel bir kurtarma şeklidir. database recovery storage group içine geri yüklendikten sonra, mesajları bir klasör içine kopyalayabilir veya onları kullanıcı mailbox ile ilişkilendirebiliriz.

Bu tarz backup işlemleri; diğer kullanıcıların etkilenmesini önleyerek tek bir mailbox için; mailbox içeriğini kurtarma işlemini gerçekleştirebilir.

Dial-Tone Recovery:

Verileri; kullanıcı mailbox‘larını backup yapmadan, mail servislerine erişmeyi sağlar. Bunun amacı; Database veya server kaybolduktan sonra mümkün olduğunca çabuk bir şekilde mail gönderme ve mail almasıdır. Kullanıcılar mail gönderme ve almaya devam edebilecekler, ama geçmişte ki mailbox verilerine ulaşamayacaklardır.

Recovery Server:

Exchange Server database ‘lerini kurtarmak için ayrılmış bir sunucudur. Bu server tamamen Forest dışında, bir sunucu üzerine kuruludur. Recovery Server yüklenirken orjinal server gibi yapılandırılır. Yanlız bu durum; Organization Name, Storage Group name ve Logical Database Name bazlı olur. Tabi bunların yanındada LegacyExchangeDN özelliğide aynı olması gereklidir. Bir database recovery server üzerine backup yapıldıktan sonra; recovery server üzerindeki mailbox ‘lara bağlanabiliriz.

Geri Yükleme Gereksinimlerinin Azaltılması:

Kullanıcılar; Outlook içinden 14 içinde silmiş oldukları mail’leri kurtarabilirler. Tabi bunu arttırmak bizim elimizde. Eğer bunu arttırırsak kullanıcılara avantajları olur ancak biryandan da bize dezavantajları olur. Çünkü bu tarihi arttırmak; disk üzerinde daha fazla mail’in birikmesine sebep olur. Ama kullanıcı mail’leri shift+delete ile silerse mail‘leri geri kurtaramaz. Silinen mailbox ‘lar için varolan 30 günlük süre’de arttırılarak, yeniden kullanılmasına imkan tanınabilir. Ancak Exchange Command Shell içinden Remove-Mailbox komutunda -Permanent seçeneği True ayarı ile kullanılırsa, geri kullanımı maalesef mümkün olmaz:)

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x