VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Workstation üzerinden Esxi ve vCenter ‘ı yönetmek

Merhaba,

Herzaman vSphere Client ‘a ve Web Client’a sahip olmayabiliriz değil mi? Böy bir durumda Host veya vCenter’ınıza bağlanmak için VMware’in Workstation ürününü kullanabiliriz. Tabi bunu kullanabilirsiniz derken vCenter üzerindeki cluster ayarlarını ve birçok şeyi yapamıyorsunuz. Sadece basit olarak power on, power off gibi işlemleri yapabiliyorsunuz.

Esxi veya vCenter’i wokstation üzerinden yönetmek için;

workstation-esxi-connect

VMware Workstation ‘a giriş yaptıkdan sonra sırasıyla; File > Connect to server bölümüne giriş yapıyoruz. Burada kısayol olarak CTRL + L kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra Connect butonuna basıyoruz. Burada karşınıza sertifika uyarısı çıkabilir. Böyle durumda sertifikayı kabul ediyoruz.

workstation-esxi

Giriş yaptığınızda yukarıdaki gibi guest’leriniz ekrana gelicektir. Aynı şekilde vCenter sunucunuzuda ekleyebilirsiniz. Yine en başta anlattığım gibi ekleyebilirsiniz.

workstation-vcenter

Aynı şekilde vCenter sunucunuzun bilgilerini eklediğinizde yukarıdaki gibi vCenter sunucunuz içerisinde bulunan veriler gelicektir.

Belirtmiş olduğum gibi basit işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer mecbur kalırsanız kullanabilirsiniz tabi:)

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x