Microsoft

Windows Server 2008 R2 de DFS ve FRS

Merhaba,

Son dönemlerde Windows Server 2008 R2 bir çok domain e girmeye başladı, 2008 R2 ile birlikte FRS (File Replication Service) in sorumluluk alanı %50 daraltıldı, konuya öncelikle biraz açıklık getirelim.

FRS domain ortamında 2 önemli görev taşıyor

  1. Domaindeki SYSVOL ve NETLOGON replikasyonu.

  2. DFS (Distributed File System) de bulunan link target ların replikasyonu.

Server 2003 R2 ile FRS in gelecekte yerini alacak yeni servisi ilk kez tanıtmıştık, DFS-R (DFS Replication Servisi) ve bu servis ile ilk defa Server 2003 R2 de DFS replikasyonu yapmak mümkün oldu, (FRS ve DFSR arasındaki farklara bu yazıda değinmiyorum) ardından Server 2008 ile domain in SYSVOL ve NETLOGON replikasyonunu da DFSR ile mümkün oldu (SYSVOL ve NETLOGON replikasyonu FRS den DFSR a migrate edilebilmekte), bu noktada server işletimi sistemlerinde artık iki replikasyon servisi bulunuyordu (eski FRS ve yeni DFSR), Windows Server 2008 R2 ile FRS in ilk veda busesi geldi, artık Windows Server 2008 R2 kurulu bir sunucuda DFS i FRS ile replike etmek mümkün değil. bunu basitçe test ortamımızda örneklendirelim.

Diyelim ki turkey.world.com forestında bir domain based DFS yapınız var ve bunun içerisinde “tools” adlı bir link target ı bugüne kadar 3 farklı sunucu arasında FRS ile replike ediyordunuz.

\\turkey.world.com\DFSRoot\Tools

image

(Tools da görünen mavi simit ikonu replikasyonun açık olduğunu, sağ ekranda adı geçen sunucular ise bu replikasyonun hangi sunucular arasında yapıldığını gösteriyor)

Büyüyen bir yapıda diyelim ki ihtiyaçtan dolayı yeni bir site eklediniz ve bu site a Windows Server 2008 R2 (DC21hub) kurdunuz, burada bulunan clientlar aynı site da bulunan bir DFS paylaşımına ulaşması için Windows Server 2008 R2 sunucunuzu var olan DFS yapınıza 4. link target olarak eklediniz ve replikasyonu açtınız.

Aşağıdaki resimden de anlaşılacağı gibi bu işlemi hehangi bir DFS mmc den yapabiliyoruz.

image

Bu noktadan sonra işlemin bittiğini düşünüyorsununz artık yeni eklenen site da bulunan tüm kullanıcılar DFS de bulunan \\turkey.world.com\DFSRoot\Tools paylaşımına ulaşmak istediklerinde DFS sayesinde kendi sitelarında bulunan bir target a bağlanıp (eğer var ise) bu klasörün içeriğini yansıtacaktır.

Bir süre sonra Helpdesk çağrıları geliyor ve yeni eklenen site da bulunan kullanıcılar \\turkey.world.com\DFSRoot\Tools paylaşımının boş olduğunu söylüyorlar, bu site da bulunan bir kullanıcı makinasından durumun doğruluğunu teyid edebilirsiniz.

image

DFS ve replikasyona yeni eklediğiniz sunucuyu kontrol ettiğinizde içeriğin halen replike olmadığını görüyorsunuz.

image

Yine bu sunucuda FRS event loglarına bakarsanız, sorunun gerçek sebebi ortaya çıkıyor. Hata event i source NtFrs ve ID 13576.

Replication of the content set “DFSROOT|TOOLS” has been blocked because use of the File Replication Service for replication of non-SYSVOL content sets has been deprecated. The DFS Replication service is recommended for replication of folders, the SYSVOL share on domain controllers and DFS link targets.

Özetle Windows Server 2008 R2 ile birlikte FRS i DFS içeriğini replike etmek için kullanamıyorsunuz, FRS sadece SYSVOL replikasyonu için kullanılabiliyor.

image

ÇÖZÜM: Replikasyon için FRS den DFSR a migrate etmek (tüm target lar en düşük Windows Server 2003 R2 olmalı veya Windows Server 2008 R2 replikasyon gurubundan çıkarmak)

NOT: Win8 ile beraber FRS tamamen kaldırılacak, bu noktada artık DFSR migrasyonunu düşünmekte fayda var.

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu