Microsoft

KB 968389 güncelleştirmesini yükledikten sonra hatalar alıyorsunuz

Merhaba,

Windows Server 2003 ve XP üzerinden ağ üzerinde ki paylaşımlara erişmek istediğinizde sizden kullanıcı adı ve parola girmenizi sürekli istiyorsa ve bağlantı sorunları yaşıyorsanız, bu problem KB 968389 güncelleştirmesinin doğru yüklenememesi nedeniyle oluşabilir. Öncelikle aşağıdaki semptomları yaşayıp, yaşamadığınızı kontrol etmelisiniz:

 • Ağ üzerindeki bir sunucu veya istemcideki paylaşımlara erişimde yetkiler ile ilgili hatalar alabilirsiniz. (Access denied – Erişim Engellendi)
 • Aynı paylaşımlara, paylaşımı yapan sunucu/istemci üzerinden lokal olarak erişmek isterseniz aşağıdaki hataları alabilirsiniz:
  • Start -> Run menüsünden \\localhost ile erişimi denediğinizde, “No network provider accepted the given network path” hatası alabilirsiniz.
  • Start->Run-> \\servername\share ile denediğinizde “Access Denied” ya da “You do not have the permission to access this resource. Please contact your network administrator” hatası dönebilir.
  • Start ->Run-> \\IP_Address – “No network provider accepted the given network path” hatası dönebilir.
  • Start->Run-> \\FQDN – “No network provider accepted the given network path” hatası dönebilir.
  • Eğer paylaşıma bir sürücü atamak isterseniz “System error 67 has occurred. The network name cannot be found” hatası alabilirsiniz.

Aynı zamanda, problem yaşadığınız paylaşımlara başka sistemlerden erişebildiğini görebilirsiniz. Ayrıca 968389 yüklü olduğu halde sorunsuz bağlantı sağlanılan sunucularınızda olabilir. Problemin detaylarını incelemek için en yararlı yöntem birçok ağ üzerinden erişimle ilgili problemlerde olduğu gibi Network Monitor araçları kullanmak olacaktır. Microsoft Download sitesinden indirebileceğiniz Network Monitor ile yapacağınız inceleme aşağıdaki gibi bir hata mesajı dönebilir :

192.168.1.2     192.168.1.1   SMB:C; Session Setup Andx, NTLM AUTHENTICATE MESSAGE, Workstation: Client1

192.168.1.1     192.168.1.2   SMB:R; Session Setup Andx – NT Status: System – Error, Code = (13) STATUS_INVALID_PARAMETER

Bu hata mesajı bize NTLM kimlik doğrulaması ile ilgili bir sorun olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, çoğunlukla, güncelleştirmenin doğru yüklenmemiş olmasıdan kaynaklanmaktadır. Çözümü için ise önerimiz güncelleştirmenin tamemen kaldırılıp sistemin yeniden başlatılması ve sonrasında kurulumun yeniden yapılarak bir kere daha sistemin yeniden başlatılması gerekmektedir. Güncelleştirmeyi kaldırdığında yukarıdaki semptomların çözüldüğünü görüyorsanız, yeniden yükleme ve başlatma adımlarına geçebilirsiniz.

Güncelleştirmenin getirdiği yenilikler için aşağıdaki bağlantıyı gözden geçirebilirsiniz. Özellikle dikkat edilmesi gereken makalede belirtildiği gibi registry değişikliklerini yapmadan bu yeniliklerin etkin olmayacağıdır.

Kimlik Doğrulaması için Genişletilmiş Koruma
http://support.microsoft.com/kb/968389/tr

Alıntı : Technet

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu