VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSwitch Traffic Shaping Nedir?

Merhaba,

Geçenlerde bir vSwitch üzerinde bulunan virtual machine’lere network limiti koymam gerekti. Ancak traffic shaping bölümündeki değerler biraz kafa karıştırıcı oyüzden size bunları açıklama gereği duydum.

vSwitch içerisinde bulunan Traffic Shaping değerlerini inceleyecek olursak;

Average Bandwidth – Kbps bazında belirtilir

Peak Bandwidth – Kbps bazında belirtilir

Burst Size –  KB bazında belirtilir

Ben kendi test ortamımda 10Gbps’lık bir network kartı kullanıyorum. Bu network kartı üzerinden maximum geçecek trafik değeri 10,485,760 Kbps’dir. vSwitch üzerinden Traffic Shaping’i enable hale getirdiğimizde yukarıda belirtmiş olduğum başlıklar otomatik olarak aşağıdaki default değerleri alır.  Average Bandwidth 100,000 Kbps Peak Bandwidth 100,000 Kbps Burst Size 1024,00 KB. Peki bu değerler ne anlama gelmektedir kısaca bunları anlatayım. Traffic Shaping’i enable ettiğinizde eğer bu değerleri değiştirmediyseniz trafik limitiniz 100,000 Kbps ile sınırlı olacaktır. BUnu daha kesin olarak belirtecek olursak 100Mbps’dir. Bunu sadece virtual machine network’e yapmanız sizin açınızdan daha sağlıklı olur. Sakın vMotion network’une yapmayın zaten böyle birşeye ihtiyacınızda olmaz ama yinede belirteyim:)

traffic

Average Bandwidth: Buradaki değer Kbit/s olarak belirtilir. Bu seçenek, port üzerinden saniyede geçirilen bit sayısının ortalama değeridir. Buraya belirteceğiniz değer, Peak Bandwidth değerinden büyük olamaz.

Burst Size: Burst yani pik durumunda izin verilecek byte miktarı bu seçenekten belirtilir. Eğer bu seçenek ayarlı ise, virtual machine’ler anlık olarak network’u allocate edemez. Yani network’de darboğaz yaşanmaz. Sadece sizin belirttiğiniz burst size’a çıkabilir.

Peak Bandwidth: Buradaki değer Kbit/s olarak belirtilir. Bu seçenek port üzerinden saniyede geçirilen bit sayısının maximum değeridir. Buraya belirteceğiniz değer, Average Bandwidth’den küçük olamaz.traffic2

Yukarıdaki anlatım biraz kafa karıştırıcı olmuş olabilir. Oyüzden bunu şekil üzerinde göstermek istedim. Yukarıdaki şekili incelediğimizde, aslında peak değerimiz bizim tavan değerimizdir. Yani saniyede maximum kullanılacak Kbits değeridir. Eğer isterseniz Burst size değerini Peak’den daha üst bir değer belirtebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durumdur.

Ben bu seçenekleri ayarlarken vSwitch üzerinden örnek verdim. Siz vSwitch üzerinden bu değeri ayarladığınızda, bu switch’e bağlı bütün virtual machine network, vmotion network bu limit’den etkilenecektir. Ama bunu port group üzerinden yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır. vSwitch üzerinden yapmak sakıncalı 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x