VMwareVSAN

VSAN için neden 4 host olmalı?

Merhaba,

VSAN için minimum kaçtane host olması gerektiği konusunda bana birçok mail geldi. Oyüzden bu konu ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdim.

VSAN için minimum kaç host olması gerektiği sorusu aslında HA için minimum kaç host olmalıdır sorusuna benzer. Normalde bu sorunun cevabını herkes 2 olarak verir ki buda doğrudur. HA’in çalışması için 2 tane host gereklidir. Ancak vSphere HA kullanıyorsanız biraz daha gerçekçi düşündüğünüzde Cluster’da minimum 3 host’un olması gerektiğini farkedeceksiniz.

2 Host’lu bir cluster’da, 1 host’u maintenance’a alıp update/upgrade işlemi yapmak istediğinizde yapınızda bulunan bütün virtual machine’ler tek bir host üzerinde toplanmış olacak. Peki bu host’un fail olması durumunda virtual machine’ler hangi host üzerinde açılacaktır? Hiçbiryerde açılmaz. Çünkü 1tane host zaten maintenance’da, diğeri ise fail oldu. Berbat bir durum olsa gerek:)

VSAN’ı incelediğimde minimum 3host’un olması gerektiğini gördüm. VSAN ile ilgili minimum gereksinimleri aşağıdaki linkden inceleyebilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vsphere-5-5-virtual-san-gereksinimleri.html

VSAN Cluster planlaması yapılırkende herzaman için 1 host fail + 1 host maintenance olarak hesaplama yapılmalıdır. Bu konuyu biraz daha açacak olursak;

01

 

Yukarıda minimum gereksinimler ile kurulmuş bir VSAN topolojisini görebilirsiniz. Yukarıdaki yapıda bir host’un fail olması durumunda VSAN çalışmaya devam eder herhangi bir kayıp yaşanmaz. Ancak hızlı birşekilde fail olan host’un ayağa kalkması gereklidir. Çünkü mevcut yapıda bir host daha fail olursa VSAN datastore’unda bulunan virtual machine’lerde downtime yaşanır.

05

Eğer 4 host’dan oluşan bir VSAN cluster’ı oluşturursanız, 1 tane host’un fail olması durumunda herhangi bir downtime yaşamazsınız. Çünkü 3 host ve 2 kopya mirror  ve witness üzerinde %50 üzerinde data’nız duruyor olacaktır. Böyle bir durumda isterseniz host’u maintenance mode’ada alabilrisiniz. Herhangi bir problem çıkmayacaktır. Ancak 3 host’lu bir VSAN’da 1 host’un fail olması durumunda kalan host’lardan birtanesini maintenance’a alamazssınız.

Dediğim gibi minimum 3 host ile VSAN cluster kurabilirsiniz (1 host tolere edilir). 4 host ile VSAN cluster kurarsanız 1 host fail olursa hayatınıza devam edersiniz ekstra olarak herhangi bir host üzerinde işlem yapacaksanız maintenance mode’ada alabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda aslında daha net anlaşılır diye düşünüyorum.

Number of Failures Mirror copies Witnesses Min. Hosts Hosts + Maintenance
0 1 0 1 host n/a
1 2 1 3 hosts 4 hosts
2 3 2 5 hosts 6 hosts
3 4 3 7 hosts 8 hosts

VSAN’ın çalışma mantığı ile ilgili daha detaylı bir yazıyıda sizlerle ilerleyen günlerde paylaşacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x