VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.5 – HTML5 Client Limitasyonları

Merhaba,

vSphere 6.5 ile birlikte vSphere Client artık komple emekli edilmiş oldu. Bunun yerine VMware, HTML5 Client’i yayınlandı. Daha önceki kurulumlarımı incelediyseniz orada HTML5 Client’in biraz daha kısıtlı bir arayüze sahip olduğunu bahsetmiştim. Tabi görüntü olarak vSphere Web Client’dan da çok farklı.

vSphere Web Client’da biliyorsunuz ki Flash gereksinimi bulunuyor bundan dolayıda yavaşlık, takılma gibi problemler ile zaman zaman karşılaşıyoruz. Tabi vSphere 6.5’da bu dahada geliştirilmiş durumda. vSphere Client’in komple kaldırılma kararı alındıktan sonra aslında HTML5 Client’a daha çok geliştirilmeye başlandı. HTML5 Client hernekadar şuanda tam hazır olmasada vSphere 6.5 GA ile birlikte kullanıcılara sunulmaya başlandı. Burada dikkat ettiyseniz hernekadar cümlesini kullandım çünkü mevcut vSphere Web Client’a göre birçok işlemi HTML5 Client üzerinden gerçekleştiremiyoruz.

html5client

vSphere 6.5‘dan önceki versiyonları kullanıyorsanız halen vSphere Client’i kullanmaya devam edebilirsiniz ancak vSphere 6.5’a geçiş yaptıkdan sonra bu artık karşınıza 2 seçenek çıkacak. HTML5 Client veya vSphere Web Client. vSphere Web Client önceki sürümlerde de olduğu için çok yabancılık çekeceğinizi sanmıyorum ancak HTML5 Client oldukça farklı. Zaten vCenter Server 6.5’un kurulumunuda incelerseniz autorun ekranında herhangi bir vSphere Client veya HTML5 Client kurulumunun olmadığını görürsünüz. vCenter Server 6.5’i install ettiğinizde veya vCenter Server 6.5’e upgrade ettiğinizde artık HTML5 Client ve vSphere Web Client kullanabilirsiniz. Kurulumda size ayrıca bir client kurulumu ile ilgili soru yönetilmiyor.

HTML5 client kullanacaksanız eğer 200’ün üzeirndeki fonksiyonu kullanamayacaksanız. Bunların tüm listesini aşağıdaki link’den görebilirsiniz.

http://pubs.vmware.com/Release_Notes/en/vsphere/65/vsphere-client-65-html5-functionality-support.html

Aslında bu yukarıdaki link’de sıralanan özelliklerin bir kısmını vSphere Client üzerinde de kullanamıyorduk. Oyüzden çok büyük eksik olduğunu düşünmüyorum. Örneğin vSphere 6 ile gelen APD ve PDL HA fonksiyonlarını vSphere Client’dan konfigure edemiyorduk. Bunun için vSphere Web Client’i kullanmamız gerekiyordu. Aynı şekilde vSphere 6.5 ile gelen HTML5 client’da da örneğin aşağıdaki işlemleri gerçekleştiremiyoruz.

  • DRS/HA virtual machine overrides
  • Predictive DRS
  • HA runtime monitoring
  • Create and delete datastore cluster
  • Proactive HA

Ben yukarıda sadece Cluster sekmesinde yapamadıklarımızdan bahsettim. Tabi her sekme için ayrı ayrı liste yukarıdaki link’de mevcut. Siz yine isterseniz HTML 5 Client üzerinden Cluster’ı ve DRS’i enable duruma getirebilirsiniz.

Ancak şunu söyleyebilirim ilerleyen zamanlarda HTML5 Client daha fazla geliştirilecek ve komple vSphere Client’in yerini alacağını düşünüyorum. Bunun için şimdiden hem vSphere Web Client hemde HTML5 Client’a alışmanızı tavsiye ederim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x