VMwareVMware vSphere Replication

vSphere Replication Nasıl Update/Upgrade Edilir?

Merhaba,

vSphere Replication Nasıl Update/Upgrade Edilir? isimli bu makalemde replikasyon için kullandığımız vSphere Replication nasıl upgrade edileceğini anlatacağım. Ben daha önce vSphere Replication ile ilgili bir çok makale yazdım ancak upgrade konusunu anlatmadığımı farkettim.

Daha önce yazmış olduğum vSphere Replication ile ilgili makalelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/vmware-vsphere-replication

vSphere Replication 2 farklı upgrade/update methodu var. Bunlar;

  • ISO dosyası ile upgrade/update
  • vSphere Update Manager ile update (bu yöntemi kullanarak major bir upgade işlemi yapamazsınız sadece patch/update’leri yükleyebilirsiniz.)

Ben genellikle vSphere Replication upgrade ve update işleminde ISO dosyasını kullanıyorum çünkü bu oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Ben bu makalemde vSphere Replication 6.x sürümünden vSphere Replication 8.x sürümüne upgrade gerçekleştireceğim. Ancak tüm versiyon geçişlerinde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Upgrade işlemi oldukça basit ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bazı vSphere Replication sürümleri doğrudan sizin istemiş olduğunuz versiyona upgrade olmayabilir. Yine aynı şekilde upgrade ettiğinizde vCenter Server versiyonunuz ile versiyon uyumsuzluğu yaşanabilir. Böyle bir durumu yaşamamak için aşağıdaki link’i incelemeniz gerekiyor.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php#upgrade&solution=509

vSphere Replication Nasıl Update/Upgrade Edilir?
vSphere Replication Nasıl Update/Upgrade Edilir?

Yukarıdaki matrix’e dikkat ederseniz bazı vSphere Replication versiyonlarından yine bazı versiyonlara doğrudan upgrade işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Buna dikkat etmeniz gerekiyor, eğer dikkat etmezseniz upgrade sonrasında replikasyonun başlamaması gibi, vCenter Server’a connect olmaması gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

vCenter Server ile vSphere Replication uyumluluğunu kontrol etmek için ise aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php#interop&2=&509=

vSphere Replication’ı upgrade etmeden önce mutlaka snapshot alın olası bir sorunda snapshot’dan geri dönebilirsiniz. Upgade etmek istediğiniz vSphere Replication’ı aşağıdaki linkten download edin.

https://my.vmware.com/group/vmware/details?downloadGroup=VR8202&productId=742&rPId=40069

ISO dosyasını download ettikten sonra datastore’a upload edip, vSphere Replication virtual machine’ine mount edin. Daha sonrasında, vSphere Replication’ın management arayüzüne giriş yapıyoruz.

vSphere Replication Status
vSphere Replication Status

vSphere Replication Appliance Management’a login olduktan sonra update sekmesine giriş yapıyoruz.

vSphere Replication Settings
vSphere Replication Settings

Settings bölümüne giriş yapıp ISO dosyası ile upgrade işlemini gerçekleştireceğimiz için Use CDROM Updates seçeneğinii seçiyorum ve tekrar Status bölümüne giriş yapıyorum.

vSphere Replication Update
vSphere Replication Update

Status bölümüne giriş yaptıktan sonra Check Updates seçeneğine basıyoruz ve ISO dosyasındaki versiyonun update olarak bulunmasını bekliyoruz.

Install Updates butonuna basarak versiyon yükseltme işlemine başlıyoruz. Karşımıza çıkan uyarıya OK butonuna basıyoruz. Bu işlem sonunda vSphere Replication’ı reboot etmemiz istenecektir. Ancak şunu unutmayın bu işlem biraz uzun sürebilir bundan dolayı update esnasında vSphere Replication’ın kitlendiğini, hang olduğunu düşünmeyin.

vSphere Replication Update
vSphere Replication Update

Upgrade işlemi tamamlandığında vSphere Replication’ı reboot etmemiz istenecektir. System bölümüne giriş yapıp Reboot butonuna tıklayabilirsiniz.

vSphere Replication açıldıktan sonra tekrar Management Console’a giriş yapıp System > Information bölümünden vSphere Replication’in versiyonunun upgrade olduğunu görebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yasin Aydın
Yasin Aydın

Çok sade ve başarılı bir anlatım olmuş hocam ellerine sağlık.

Ayhan Koç
Ayhan Koç

Upgrade işlemi sonrasında reboot etmeden devam etmişim, neden olmadı diyorum kendi kendime meğersem reboot etmemişim. 🙂

Mahmut Sarı
Mahmut Sarı

Çok başarılı anlatım olmuş ellerinize sağlık Tayfun Bey 🙂

Başa dön tuşu
5
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x