VMware

VMware vSphere Essentials

Merhaba,

Lisanslar ile ilgili çok fazla soru alıyorum bundan dolayı VMware vSphere lisansları ile ilgili ufak bir bilgilendirme yapmaya karar verdim. VMware vSphere Essentials başlıklı bu makalemde sizlere bu lisansın özelliklerini ve kimlerin tercih etmesini gerektiğini belirteceğim.

vSphere Essentials 2 farklı lisansa ayrılır. Bunlar;

  • vSphere Essentials Kit
  • vSphere Essentials Plus Kit

vSphere Essentials ve Essentials Plus sanallaştırmaya yeni başlayan küçük işletmeler için tasarlanmıştır. Eğer sizin 3 veya daha az ESXi host’unuz bulunuyor ise ve oluşturacağınız virtual machine sayısı düşük ise bu lisanları tercih edebilirsiniz. Her iki lisansıda tercih etmeniz durumunda sanallaştırma yapabilir ve vCenter Server sayesinde merkezi bir yönetim sağlayabilirsiniz.

VMware vSphere Essentials
VMware vSphere Essentials

vSphere Essentials tercih ederseniz sadece lisanslı bir şekilde sanallaştırma yapmış olursunuz ancak VMware’in en önemli özelliklerinden olan ve iş sürekliliği sağlayan vSphere HA, vSphere Replication, vMotion vs vs gibi özelliklerden faydalanamazsınız. Bundan dolayı bu lisans çok fazla tercih edilmiyor.

vSphere Essentials Plus ise Essentials ‘a göre daha fazla özellik sunar. vSphere Essentials Plus tercih etmeniz durumunda vSphere HA (Bir ESXi host’un down duruma gelmesi durumunda virtual machine’lerin cluster’da bulunan diğer ESXi host’lar üzerinde power on olma işlemi), vSphere vMotion (Virtual machine’lerin cluster’da bulunan farklı bir ESXi host’a migrate edilmesi), gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca virtual machine’lerinizi Disaster veya FKM gibi yerlere replikasyon yapmak isterseniz vSphere Replication sayesinde virtual machine’lerinizi farklı bir lokasyona replikasyon yapabilirsiniz.

vSphere Replication ile ilgili yazmış olduğum makalelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/vmware-vsphere-replication

vSphere Essentials ve vSphere Essentials Plus 6 CPU‘ya kadar lisanslanır ve buna ek olarak olarak 1 instance vCenter Server lisansı vardır. Eğer ortamınızda 6 fiziksel CPU’dan fazla CPU var ise daha farklı bir lisans tercih etmeniz gerekir. Lisanslama fiziksel ESXi host’un üzerinde bulunan fiziksel CPU sayısına göre yapılır. Lisanslar süresizdir yani never expire olarak kullanabilirsiniz ancak yapmış olduğunuz anlaşmaya göre support anlaşmanız 1 sene sonra bitecektir. Eğer support almak isterseniz yenilemeniz gerekmektedir.

Detaylar için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://store.vmware.com/store?Action=cat&Locale=en_IE&SiteID=vmwde&ThemeID=29219600&categoryID=66680900&src=eBIZ_StoreHome_Featured_Essentials_EU

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

22 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gökhan Demir
Gökhan Demir

vSphere Essentials sürümlerinde Plus ve normal arasında çok ciddi fiyat farkı var. Ben olsam normal sürümü alırdım.

Adem Şahin
Adem Şahin

vSphere Essentials Plus Kit çok avantajlı ama fiyat farkını çok gördüm.

Ali Ünal
Ali Ünal

Fiyatları çok farklı ama Essential Plus’ın avantajları gerçekten çok fazla. 🙂

Şaban Çelik
Şaban Çelik

Enterprise Plus’ı ne zaman kaleme alırsınız Tayfun hocam?

Gamze Tekin
Gamze Tekin

Merhabalar Tayfun Bey, VmWare konusunda özel eğitim veriyor musunuz, yeni başlıyorum tam bilgili birinden eğitim almak istiyorum. 🙂

Arif Çelik
Arif Çelik

Plus sürümün avantajı çok çok fazla ancak fiyat farkı gerçekten çok fazla.

Meral Öztürk
Meral Öztürk

Essentials Plus gerçekten çok avantajlı, fiyatı pahalı ama hak ediyor bence. 🙂

Orhan Kılıç
Orhan Kılıç

Eline sağlık Tayfun.

Yakup Aksoy
Yakup Aksoy

elinze sağlık hocam.

Nazlı Yıldız
Nazlı Yıldız

Enterprise plus hepsine göre çok çok avantajlı onuda kaleme almanızı öneririm Tayfun Bey 🙂

Emre Kılıç
Emre Kılıç

Hocam lisans iyi ama doğru düzgün birşey yapamıyoruz bu lisans ile. Elinize sağlık

Ramazan Korkmaz
Ramazan Korkmaz

Ellinize sağlık.

Ayhan Can
Ayhan Can

Eline sağlık Tayfun hocam.

Ahmet Altundal
Ahmet Altundal

Merhaba,
2 sene önce satın almıştım ve 1 fiziksel CPU görünüyor. Ancak şimdi sitede ve hesabıma girdiğimde 2 fiziksel CPU olarak görünüyor. Bende kurulu olan sürüm Version:6.0.0 Update 3 (Build 5050593) bundan olabilir mi? ilerleye zamanda 2 fiziksel cpu sunucu aldığımızda kullanabilir miyiz? Teşekkür ederim..

Başa dön tuşu
22
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x