SimplivityVMwareVMware ESXiVMware vCenter

HPE SimpliVity VM Datastore Migration

Merhaba,

HPE SimpliVity VM Datastore Migration isimli bu makalemde sizlere SimpliVity ortamında bulunan bir virtual machine’in farklı bir datastore’a nasıl migrate edileceğini anlatacağım.

Normalde biz bu işlemi VMware üzerinde storage vmotion işlemi ile gerçekleştirebiliyoruz. Storage vMotion ile ilgili daha önce aşağıdaki gibi bir makale yazmıştım. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Storage VMotion (SVMotion)

HPE SimpliVity VM Datastore Migration

Normal şartlarda virtual machine power on bir şekildeyken virtual machine’i vMotion yapabiliyoruz bunda bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak SimpliVity üzerinde bulunan bir virtual machine’i farklı bir datastore’a migrate/move etmek istediğinizde virtual machine’i shutdown/power off duruma getirmeniz gerekiyor. Move virtual machine işlemi yanlızca SimpliVity node’ları arasında yapılmalıdır. Yani SimpliVity datastore’ları arasında virtual machine’i taşımak için Move Virtual Machine seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

HPE SimpliVity VM Datastore Migration
HPE SimpliVity VM Datastore Migration

Bir virtual machine’i farklı bir SimpliVity datastore’una taşımak için virtual machine üzerinde sağ click All HPE SimpliVity Actions > Move Virtual Machine seçeneğini tıklıyoruz.

HPE SimpliVity Move Virtual Machine
HPE SimpliVity Move Virtual Machine

Virtual machine’i farklı bir datastore’a taşımak için il olarak virtual machine’i shutdown etmemiz gerekiyor. Shutdown etmeden virtual machine’in datastore’unun değiştirilmesine izin verilmiyor.

HPE SimpliVity Move Virtual Machine
HPE SimpliVity Move Virtual Machine

Virtual machine’i farklı bir SimpliVity datastore’una taşırken isterseniz virtual machine ismini değiştirebilirsiniz. Hem datastore hemde inventory name’i eğer farklı ise burada virtual machine ismini değiştirebilirsiniz. Ayrıca Virtual machine’i hangi datastore’a taşımak istiyorsanız Datastore bölümünden seçim yapmanız gerekiyor.

Belirtmiş olduğum işlem virtual machine’in büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

10 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Edanur Bozan
Edanur Bozan

Hocam bunu bizde farkettik biraz saçma gelmişti. Normalde vCenter üzerinden storage vmotion ile canlı bir şekilde migration gerçekleştirebiliyoruz. Ancak Simplivity’de bu işlemi neden yapamadığımızı anlamamıştım.

Arif Turan
Arif Turan

SimpliVity 2 senedir kullanıyorum güzel gerçekten.

Adem Keskin
Adem Keskin

Simplivity Türkiyede çok fazla firma tarafından kullanılıyor. Kaleme almanız güzel olmuş, devamı gelsin hocam 🙂

Adem Can
Adem Can

Hocam saçma değil mi neden migration esnasında makina kapatıyoruz.. Açık yapsak ne güzel olur 🙂 Hoş ihtiyaçta yok ama..

Enes Işık
Enes Işık

Bazı öğrencilerim sizin makalelerinizi getirdiler, sizinle bir kaç kere mailleşmiştik.
Başarınızı görmek çok mutlu etti beni, başarılarınızın devamını dilerim. 🙂

Başa dön tuşu
10
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x