VMwareVMware vCenter

vSphere Distributed Switch – Health Check

Merhaba,

vSphere alt yapısında network yapılandırması iki aşamadan oluşur. İlk olarak host’un bağlı olduğu fiziksel switch üzerinde gerekli konfigurasyonlar tamamlanır. Burada konfigurasyon olarak bahsettiğim, VLAN, MTU, Teaming gibi ayarlardır. Fiziksel switch üzerinde yapılandırma tamamlandıktan sonra VDS yani Distributed Switch üzerinde yapılandırma yapılması gerekmektedir. Fiziksel switch üzerinde yapılan VLAN, Teaming, MTU gibi ayarları Distributed Switch üzerine tanımlanması gerekir.

Ancak bu ayarların düzgün yapılmadığı durumlarda olmaktadır. Bunların tespiti genellikle zordur. Çünkü network katmanına inildiğinde sorun birden fazla sebepden çıkabilmektedir. Bundan dolayıda sorunun tespiti bir hayli zor olmaktadır. Distributed Switch 5.1 ile birlikte Health Check özelliği gelmiştir. Bu özellik fiziksel switch ile distributed switch arasında bulunan farklılıkları ve hataları tespit etmektedir. Distributed Switch üzerinde bulunan konfigurasyonunuzu fiziksel switch ile karşılaştırabilirsiniz.

1

Distributed Switch Health Check’i enable hale getirmek için Distributed Switch sekmesine giriyoruz ve Manage > Settings > HealthCheck bölümüne giriyoruz. Health Check bölümünde Edit butonuna basıyoruz ve karşımıza açılan menüden VLAN and MTU seçeneğini ve Teaming and failover seçeneklerini enabled duruma getiriyoruz. Burayı kendi isteğini doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Örneğin siz Teaming and Failover seçeneklerini Disabled durumda tutup sadece VLAN and MTU seçeneğini Enabled duruma getirebilirsiniz.

2

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi benim alt yapımda sadece Teaming and Failover’da bir sorun olduğu gözüküyor. Bunun haricinde MTU ve VLAN değerlerimde bir hata bulunmuyor.

Health check aşağıdaki konfigurasyon hatalarını size raporlar;

  • Fiziksel switch ve distributed switch arasında oluşan VLAN trunk uyumsuzluğunu gösterir.
  • Fiziksel network adaptoru, distributed switch ve fiziksel switch port’ları arasındaki MTU ayarları’nın uyumsuzluğunu gösterir.
  • Fiziksel switch port’u üzerinde yapılan teaming policy’lerinin uyumsuzluğunu gösterir.

Healthcheck’i enable ettiğinizde 1 dakika içerisinde size hataları gösterecektir. Bu süre içerisinde VDS üzerinde bulunan fiziksel uplink’lerden geçen gelen ve giden paketler takip edilir. VDS’e bağlı fiziksel uplink’lerden REQ ve ACK paketleri izlenir. Bu paketlerde bir drop meydana geldiğinde ayarlarda bir sorun olduğu anlaşılır ve bu uyarı vSphere Web Client ekranında görüntülenir. Yukarıdaki ekrandada bunu görebilirsiniz.

vSphere Distributed Switch ile birlikte gelen Health Check özelliğini yanlızca Web Client üzerinden kullanabilirsiniz. Ek olarak bu özellik size sadece hataları gösterir. Yani hatalara kendisi müdahale etme gibi birşey söz konusu değildir. Bu yüzden rahatlılıkla bu özelliği aktif hale getirip network alt yapınızdaki hataları inceleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x