VMwarevRealize Automation Center

vRealize Automation Part 7 – Creating Reservations

Merhaba,

Bir önceki bölümde Fabric group ve Business group oluşturmuştuk. Bu bölümde ise, Business group’un kullanacağı reservation’ları belirleyeceğiz. Yani Business group’lara dahil kullanıcılara bir kaynak ataması yapacağız.

iaasadmin kullanıcısı ile vRealize Automation’a login oluyoruz.

1

Login olduktan sonra Reservation Policy oluşturacağız ilk olarak. Reservation oluşturabilmemiz için öncelikle bir reservation policy oluşturmak gerekli. Bir önceki bölümde Finance ve HR olmak üzere ikitane Machine Prefix oluşturmuştum. Yine burada 2 tane Reservation policy oluşturacağım. New Reservation Policy butonu ile ayrı ayrı olmak üzere HR ve Finance isimli 2 tane Reservation Policy oluşturuyoruz.

2

Storage Reservation Policy bölümüne’de 2 tane Policy ekliyoruz. Son durum yukarıdaki gibidir.

3

Reservation Policy işlemlerimiz bittikten sonra Reservations bölümüne giriyoruz ve New Reservation vCenter Seçeneğini seçiyoruz.

Compute Resource: EndPoint olarak eklemiş olduğumuz vCenter’ımızı seçiyoruz.

Name: Reservation ismini belirtiyoruz. Ben ilk olarak HR için oluşturacağım için HR Resources yazıyorum.

Tenant: Yeni bir tenant eklemediğim için burada bir değişiklik yapmıyorum.

Business Group: Daha önce oluşturmuş olduğum HR Business group’unu seçiyorum.

Reservation Policy: Yukarıda oluşturmuş olduğumuz Reservation Policy’i burada seçiyoruz.

Machine quota: Bu Reservation’ın kaçtane virtual machine oluşturacağını seçiyoruz. Ben maximum 10 tane create etmesini istediğim için 10 yazdım.

Priority: Aynı reservation içerisinde birden fazla virtual machine talebi gelirse bunları hangi öncelikte yapılacağını belirtiyoruz.

Gerekli alanları doldurduktan sonra Resources Bölümüne geçiyoruz.

4

Resources bölümünden, oluşturacağımız reservation’ın hangi kaynakları kullanacağını seçiyoruz. Memory bölümünde herhangi bir reservation yapmasını istemediğim için 0 olarak bıraktım. Storage bölümünde ise, Storage Cluster’ımı seçtim ve 100GB’ını bu reservation’a ayırdım. Eğer siz bu reservation’dan talep edilen virtual machine’leri bir resource pool altında toplamak istiyorsanız aşağıdaki bölümden resource pool’u seçebilirsiniz.

5

Network bölümünden, Reservation içerisinden talep edilen makinaların create edildikten sonra hangi network’de olacağını seçiyoruz.

6

Alerts bölümünden ise; oluşturmuş olduğunuz reservation’ın kaynaklarının dolması durumunda sizin belirleyeceğiniz bir mail adresine mail attırabilirsiniz. Eşik değerlerini belirledikten sonra OK butonu ile reservation oluşturma işlemini bitiriyoruz.

7

Aynı işlemleri ben Finance grubu içinde yapıyorum. Böylece 2 tane Reservation’ın oluştu.

Bir sonraki makalede sizlere template ve blueprint’lerin nasıl oluşturulacağını anlatacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x