VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.5 – vCenter Server Yenilikleri

Merhaba,

vSphere 6.5 ‘in VMworld Barcelona‘da duyulması ile birlikte yeni gelen özellikler netleşmeye başladı. Ben bu yazımda vSphere 6.5’in vCenter Server üzerindeki yeniliklerinden bahsedeceğim. Özellikle vCenter Server Appliance tarafında çeşitli iyileştirilmelerin yer aldığı bu sürümdeki yenilikleri kısaca inceleyelim.

 • Migration
 • Improved Appliance Management
 • VMware Update Manager
 • Native High Availability
 • Built-in Backup / Restore

vCenter Server Appliance’da artık basit bir şekilde migration yapabileceğiz. Bu kavramı biraz daha genişletecek olursak önceki versiyonda installer ekranında sadece install ve upgrade butonu ile karşılaşıyorduk. vCenter Server Appliance 6.5’de ise bu biraz daha farklı.

migration

Artık installer ekranında Install ve Upgrade butonlarına ek olarak Migrate ve Restore seçenekleride eklenmiş durumda. Eğer sizin Windows tabanlı bir vCenter Server 5.5 veya 6.0’ınız var ise bunu vCenter Server Appliance’a migrate edebilirsiniz. Restore seçeneği ile vCenter Server Appliance backup’ınızı restore edebilirsiniz. Oldukça basit ve kullanışlı bir arayüz bizi bekliyor 🙂 Biliyorsunuz ki vCenter Server Appliance kurulumu sadece Windows sunuculardan yapılabiliyordu. Artık vCenter Server Appliance’in installer’ini Linux veya Mac üzerinden çalıştırabileceğiz.

VMware Update Manager (VUM) ‘i vCenter Server Appliance ‘da kullanabilmek için Windows bir sunucu ayırmamız gerekiyordu. vCenter Server Appliance 6.5‘de ise artık bu durum biraz daha farklı. VMware Update Manager için ayrıca bir Windows sunucu ayırmamız gerekmiyor. Tabi bu durum sadece vSphere 6.5 için geçerli. Eğer hali hazırda kurulu bir vCenter Server 6.0 ve buna bağlı bir Update Manager’iniz var ise, vSphere 6.5 üzerinde bulunan migrate özelliği sayesinde VMware Update Manager baseline ve update’lerini vSphere 6.5’e taşıyabilirsiniz. Migrate özelliğinde ekstra bir bilgi daha vermek istiyorum. Eğer vCenter Server Appliance 6.5’deki Migrate özelliğini kullanarak bir vCenter’i migrate ederseniz, eski vCenter’ınız üzerinde bulunan alarm, configuration, inventory gibi data’larında hepsi migrate edilmiş olur.

app-mgmt

vCenter Server Appliance 6.5 ile birlikte Appliance management’inde da geliştirmeler sağlanmıştır. vCenter Server Appliance yönetim ekranından artık health gibi durumları istatistiksel olarak görebileceğiz. Bunun basit bir örneğini yukarıdaki ekranda görebilirsiniz. Bu basit arayüz sayesinde, network ve database istatistiklerini, disk space istatistikleri yanı sıra health’e ek olarak CPU ve Memory istatistiklerinide gösterir.

vcha

vCenter Server Appliance’da bulunan en büyük yeniliklerden birtaneside native high availability çözümüdür. Bu çözüm sayesinde vCenter Server Appliance 6.5’den clone alarak; Active, Passive ve Witness node olarak çalıştırabilirsiniz. vCenter HA cluster’ında bir node fail olursa (tıpkı esxi host’un down olması gibi) ortalama 5 dakika içerisinde diğer node up edilir. Tabi bu süre üzerindeki yük durumuna, boyutuna ve donanıma göre değişkenlik gösterebilir. Ancak buradaki RTO süresini yaklaşık 5 dakika olarak alabilirsiniz.

vCenter Server Appliance 6.5 ile birlikte gelen backup / restore özelliği sayesinde, bir önceki vCenter Server Appliance versiyonuna ait backup’ı alarak yeni versiyona restore edebilirsiniz. Backup Restore özelliği SCP, HTTPs veya FTP protokollerini support etmekdir. Ayrıca bu özellik embedded ve external Platform Services Controller’ları full support etmektedir. İsterseniz sahip olduğunuz ISO’dan da restore işlemini başlatabilirsiniz.

web-client

vSphere 6.5 sürümü ile ilgili vSphere Web Client’da da çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır. Bu ayarayüz Adobe Flex platform’unu kullanmaya devam ediyor ve Adobe Flash ‘a ihtiyaç duyuyor. vSphere 6.0 sürümü ile vSphere Web Client’da çok fazla iyileştirme yapılmıştı. vSphere 6.5’in ilerleyen sürümlerinde veya patch’lerinde de bu iyileştirmeler devam edecektir. vSphere Web Client’da aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır;

 • Manage tab’ı configure olarak değiştirilmiştir.
 • Reletad Objects tab’ı kaldırılmıştır.
 • Home bölümü yeniden düzenlendi.
 • Performans iyileştirmeleri yapıldı.
 • Live refresh özelliği geldi. Özellikle task’larda özellik çok faydalı olacaktır.

h5-client

vSphere 6.5 ‘in en büyük yeniliklerinden birtaneside HTML5 tabanlı vSphere Client’dır. Yeni HTML5 tabanlı vSphere Client artık Web Client ile birlikte çalışacaktır. Hem Windows hemde vCenter Server Appliance ile birlikte HTML 5 tabanlı vSphere Client default olarak gelecektir. Ancak HTML5 tabanlı vSphere Client hala bazı özelliklere tam cevap veremiyor. Burada çeşitli iyileştirmeler yapılacaktır. vSphere Web Client ve HTML 5 vSphere Client‘a erişim için aşağıdaki link’leri kullanmanız gerekiyor.

vSphere Web Client için; http://<vcenter_fqdn>/vsphere-client

HTML5 vSphere Client için; http://<vcenter_fqdn>/ui

VMware zaman zaman vSphere Client‘in güncellemesi için çeşitli patch’ler çıkarak ancak bu sizin vCenter’ınızın çalışmasına etkisi olmayacak. VMware’in sürekli olarak bunu geliştireceğinden emin olabilirsiniz.

vSphere Client’in benefit’lerine kısaca bakacak olursak;

 • Tarayıcılar için ek bir plugin ihtiyacı bulunmuyor.
 • vCenter Server 6.5 ile tam entegre çalışır.
 • Full Linked mode support’u bulunmaktadır.
 • Tüm browser’lar ile uyumludur.

Bir sonraki yazımda vSphere 6.5 ile gelen diğer yeniliklerden bahsedeceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Deniz KIRMIZI
Deniz KIRMIZI

Tayfun hocam bu vsphere vclient programı artık 6.5 sürümünde desteklemiyor mu

Tayfun DEGER
Reply to  Deniz KIRMIZI

Merhaba,

HTML5 Client kullanmanız gerekmektedir. C# Client artık desteklenmemektedir.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x