VMwareVMware ESXi

ESXi SSH Login Mesajı Eklemek

Merhaba,

ESXi host’a SSH ile birçoğumuz bağlanıyor. ESXi’in kilitlenmesi durumunda, performans datalarına daha detaylı bakmak için genellikle SSH ‘ı kullanıyoruz. Eğer SSH’i birden fazla kişi bağlanıyor ise SSH ile bağlantı yapıldığında karşısına uyarı çıkarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken oldukça basit.

ESXi veya vCenter’a Web Client ile bağlandıktan sonra Configuration > Advanced Settings bölümünden aşağıdaki parametreleri buluyoruz.

1

İşlem yapacağımız parametreler Config.Etc. ile başladığı için hemen sağ tarafta bulunan search’e Config.Etc. yazabilirsiniz. Bunu yaptık’dan sonra karşınıza yukarıdaki gibi 2 tane parametre çıkacaktır. Bunlar Config.Etc.issue ve Config.Etc.motd değerleridir. İşlem yapmadan önce bu değerlerin ne işe yaradığını kısaca inceleyelim.

Config.Etc.issue: SSH’a bağlandığınızda root ile giriş yapmadan önce bir mesaj çıkmasını istiyorsanız buraya eklemeniz gerekiyor. Buraya uyarı mesajınızı ekledikten sonra SSH’a bağlanıp root yazdıktan sonra şifrenizi girmeden mesajınız karşınıza gelecektir.

Config.Etc.motd: SSH ‘a bağlanıp root kullanıcı adınız ve password’unuz ile giriş yaptığınızda karşınıza bir yazı çıkmasını istiyorsanız bu bölüme yazmalısınız.

Ben bu alanları güncelledim. Aşağıda bunun bir örneğini görebilirsiniz.

2

Yukarıda da gördüğünüz gibi gerekli düzenlemeyi yaptığınızda SSH ekranınız yukarıdaki gibi görülecektir. ESXi’da SSH üzerinden birden fazla işlem yapılabildiği için buraya gizlilik sözleşmesi tarzı birşey koyabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

iyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x