VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.5 – HA Yenilikleri

Merhaba,

vSphere 6.5’un bu yeni sürümü, oldukça basitleştirilmiş bir deneyim, geniş kapsamlı yerleşik güvenlik ve herhangi bir uygulamayı çalıştırmak için evrensel bir uygulama platformu özelliklerini taşıyor. Her bir vSphere sürümünde olduğu gibi, iş kritik uygulama iş yükleri için en iyi hazır bulunma ve kaynak yönetimi özelliklerini sağlamaya devam ediyor. vSphere 6.5’e ayrıca, yeni ve iyileştirilmiş özellikler de eklenmiş durumda. vSphere 6.5 HA ile gelen yeni özellikler hakkında konuşacağız.

  • Proactive HA
  • vSphere HA Orchestrated Restart
  • Basitleştirilmiş vSphere HA Admission Control
  • Network Aware DRS
  • DRS Advanced seçenekleri

vSphere 6.5 HA’de neler yeni?

Proactive HA

vSphere 6.5 HA şimdi Proactive HA’nın yardımı ile ESXi host’un donanım özelliklerini buluyor ve donanım sorunları kesintiye yol açmadan önce sanal makineleri değerlendirmenize izin veriyor. Donanım üreticileri ile birlikte yapılan bu çalışma, bellek, fanlar ve güç kaynakları gibi donanım unsurlarının sağlık durumunu almak için çözümleri izliyor. vSphere’i donanım arızasına göre yanıt vermek üzere konfigüre edebilirsiniz.

Eğer herhangi bir donanım arızalanmış ve donanım monitoring’i tarafından sağlıksız olarak işaretlenmişse, vSphere, etkilenen ESXi hostunu donanım arızasına bağlı olarak ya orta seviyede bozuk ya da ağır seviyede bozuk olarak sınıflandıracaktır. vSphere , durumdan etkilenen ESXi host’unu yeni “Quarantine Mode” adlı duruma alacaktır.

Quarantine Mode‘unda DRS, ESXi hostunu yeni virtual machine oluşturmayacak şekilde ayarlayacak ve ayrıca DRS, host’u performans sorununa yol açmayacak kadar bir süre devre dışı bırakmaya çalışacaktır. Proactive HA’yi, bu bozuk host’u, cluster’daki diğer sağlam ESXi host’lara virtual machine’in vMotion’ını uygulayan Maintenance Mode’a alacak şekilde konfigüre de edebilirsiniz.

vsphere-orchestrated-restart

vSphere HA Orchestrated Restart

vSphere 6.5 HA orchestrated Restart seçeneğinin yardımı ile bir virtual machine’i, virtual machine bağımlılık zincirlerinde tanımlayabiliriz. vSphere HA arızalı ESXi host’larından VM’i yeniden başlattığında uygulanır. Bu seçenek gerçekten, özellikle belirli bir sırada uygulanması gereken çok katmanlı uygulamaları kurtarmak için kullanışlıdır. Standalone çalışan bir host’da biliyorsunuzki virtual machine’lerin power on olma sırasını belirleyebilirsiniz. vCenter var ise ortamınızda virtual machine’lerinizin sürekliliğini sağlamak için HA’i kullanıyoruz. Bir ESXi host’un down olması durumunda HA devreye giriyor ve virtual machine’leri farklı ESXi host’lar üzerinde power on duruma getiriyor. vSphere HA Orchestrated Restart özelliğinde ise HA’i devreye girmesi durumunda virtual machine’lerin hangi sıra ile farklı host’lar üzerinde power olması gerektiğini belirleyebiliyorsunuz.

ha-admission-control

Basitleştirilmiş vSphere HA Admission Control

vSphere 6.5 HA Admission Control yeni gelişmelerinin çoğu, yönetimi basitleştirmek için yapılmıştır. Admission Control, bir host arızası durumunda hesaplanan kaynak miktarlarını kenara ayırmak için kullanılır.

Cluster Resource Percentage: Basitçe, arıza için tolore edilecek ESXi hostlarının sayısını belirler. vSphere HA, Cluster Resource Percentage giriş kontrol politikası uygulanarak kenara ayrılan kaynakların yüzdesini otomatik olarak hesaplayacaktır. Eğer cluster’a ESXi host’ları ekleyip çıkardıysanız, otomatik olarak bu yeniden hesaplanacaktır.

Possible Override : Gerekirse default CPU ve bellek ayarlarını geçersiz kılabilirsiniz. Cluster’a ESXi host ekleyip çıkardıysanız, geçersiz kılınan yüzdeye dayanarak bu seçenek otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Performance Degradation VMs Tolerate: Eğer vSphere HA, bir host arızasının konfigüre edilmiş rezervasyonlara dayalı olarak değil de gerçek kaynak kullanımına dayalı olarak VM performansında bir düşüşe neden olacağını tespit ederse, vSphere Web Client bir uyarı yayınlayacaktır. VMware ortamını yöneten admin, bir uyarı yayınlanmadan önce ne kadarlık bir performans kaybının tolere edileceğine dayalı bir konfigürasyon gerçekleştirebilir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Uğur ÖNDÜÇ
Uğur ÖNDÜÇ

Resmi siteden 6.5 versiyonunu göremiyorum. Lisans dahilindemi indirmek gerekiyor.

Tayfun DEGER
Reply to  Uğur ÖNDÜÇ

Merhaba,

Ürün henüz release olmadı. 2017 Q1 ‘de release olması bekleniyor.

Uğur ÖNDÜÇ
Uğur ÖNDÜÇ
Reply to  Tayfun DEGER

Bilgi için teşekkür ederim.

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x