VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.5 – Genel Bilgiler

Merhaba,

vSphere 6.0 sürümünden sonra vSphere 6.5 sürümünün geleceği duyuruldu. Aslında bu daha önceden belliydi çünkü beta tester’lar olarak vSphere 6.5 ‘i zaten test ediyorduk. vSphere 6.5, alışagelmiş vSphere 5.x ve vSphere 6.0 versiyonlarından biraz farklı olacak.

VMworld 2016 Barcelona‘da yapılan duyuru ile 2016 yılı içerisinde yayınlacağı belirtildi. vSphere 6.5 ile birlikte kısaca bilgi vermek istiyorum. Daha sonraki yazılarımda zaten bunları ana başlıklar halinde bahsedeceğim.

vSphere 6.5 vCenter Server Appliance bir vSphere ortamının temel yapı taşıdır. Core vSphere mimarisini deploy etmek ve operasyonel karmaşıklığı azaltmak için oldukça basitleştirilmiştir. vSphere Update Manager ile tam entegre host managemet’inin yapılması, file-based backup ve recovery, , Böyle vSphere konak (tam entegre vSphere Update Manager ile) yönetimi, dosya tabanlı yedekleme ve kurtarma, VCSA High Availability ve daha fazla özellik yeni one-stop appliance model’ine eklenmiştir. Yani bu nedemek oluyor, birden fazla oluşan bu bileşenleri kullanmak için ekstra bir kurulum yapmıyoruz. Her şey merkezi olması nedeniyle, vCenter Server Appliance performansında 2 kattan fazla ölçekte artış sağlanmıştır. Eğer Windows vCenter Server kullanıyorsanız artık basit birşekilde vCenter Server Appliance’a migrate edebileceksiniz. Bunun için ekstra bir tool kullanmanıza gerek bulunmuyor.

vcsa-highlights

vSphere 6.5 ‘i artık API’ler yardımı ile daha esnek bir şekilde kullanabileceğiz. Bunun sayesinde daha iş odaklı sonuçlara ulaşılabilecektir. Firmaların veya bireysel kişilerin geliştirdiği yazılımları, kod’ları, vSphere 6.5’in API’leri ile konuşturabilirsiniz. Gelişen teknolojide uygulamalarının API uyumsuzluğu veya API desteklerinin olmaması sektörü olumsuz etkiliyordu. Çünkü bu ürünleri kullanan firmalarda kendi yazılımlarını bu ürünlere entegre etmek istiyordu. vSphere 6.5 ‘in artık API’leri kullanarak kendi hazırlamış olduğunuz uygulamaya veya yazılıma entegre edebilirsiniz. vSphere 6.5, VM management için REST-based API desteği sayesinde daha hassas bir denetim sağlar. Böylece user ve partner deneyimini geliştirir.

vSphere 6.5 ile birlikte HTML 5 tabanlı yeni vSphere Client gelmektedir. Böylece daha modern ve responsive bir vSphere Client’a sahip olacaksınız.

h5

 

HTML 5 Client ile ilgili daha sonraki yazılarımda detaylı bilgi vereceğim.

Tehditlerin artmasıyla birlikte, geniş kapsamlı yerleşik güvenlik şimdiye kadarkinden daha kritik olmaya başladı. vSphere 6.5, işlevsel olarak basit ve politika destekli modeli yoluyla, doğal olarak güvenli veriler, altyapı ve ölçekli erişim sağlıyor. Üç alanda da korunma, herhangi bir işin dijital dönüşümü ve gelişimi için esastır.

vSphere 6.5, verilerin güvenliğini sağlamak için, verilere izinsiz erişimi engellemek amacıyla tasarlanmış olan yeni bir VM seviyesi disk şifreleme (VM-level disk encryption) özelliğini sunuyor. VMware’in yaklaşımı, konuk işletim sistemine bakmaksızın herhangi bir VM diski şifreleme yeteneği ve bilinen vSphere depolama politikası çerçevesini kullanarak şifrelemeyi ölçekli olarak yönetme yeteneği ile, hem evrensel hem de ölçeklenebilirdir. Yeni encrypted vMotion özelliği ile birlikte vSphere, hem hareketsiz hem de hareketli verileri koruyabilir.

vSphere 6.5, altyapının güvenliğini garantilemek için de, hem hypervisor’u hem de guest operating system’i korumak amacıyla güvenli bir boot modelini (Secure boot model) ekliyor. Böylece, yetkisiz bileşenlerin yüklenmesini engelliyor.

vSphere 6.5 ayrıca, kullanıcı hareketleri hakkında daha fazla bilgi sağlayan gelişmiş denetim kalitesinde giriş (audit-quality logging) özellikleri de sunuyor. Eğer anormallikleri veya güvenlik tehditlerini araştırma gerekirse, BT birimleri şimdi kimin nerede, ne zaman ve ne yaptığını daha iyi anlayabilir. Log’larda kayıtlar daha açık ve anlaşılır şekilde karşımıza geliyor.

vSphere 6.5, güvenli bir SDDC’nin çekirdeğidir ve altyapı için komple güvenli bir model sağlamak için diğer SDDC ürünleri ile sorunsuz bir şekilde çalışır.

security

vSphere, hem geleneksel hem de yeni nesil uygulamaları destekleyen bir evrensel uygulama platformudur. Bu iki dünya oldukça farklıyken, her ikisi de önemli iş hedeflerini karşılamak için ölçekli, performanslı ve her zaman hazır bir altyapı gerektiriyorlar.

vSphere hangi uygulamaları destekleyebileceği açısından sınırları her zaman zorluyor. Başlangıçta her şey test/geliştirme hakkındaydı, ancak sonra iş kritik uygulama kapsamı hızla genişledi. Daha sonra, Desktop Virtualization ve 3D grafikleride işin içine girdi. Şimdi, aralarında Hadoop, Spark, Machine Learning, HPC ve doğal bulut uygulamalarının da bulunduğu daha fazla modern uygulamayı görüyoruz.

Herhangi bir uygulamayı çalıştırmak için vSphere 6.5, gittikçe konteynır gibi gelişen teknoloji yapıtaşlarına dayanan, hem büyüyen hem de dağınıklaşan yeni nesil uygulamalara odaklanarak, işyükü kapsama modelini genişletiyor. Bu sürümde VMware, var olan bir vSphere ortamına konteynırları taşımak açısından vSphere kullanıcıları için en kolay yol olan vSphere Integrated Containers’ı sunuyor. vSphere Integrated Containers, geliştiriciler ve vSphere çalıştırma ekipleri için her iki dünyanın en iyisini sağlayan kurumsal bir konteynır altyapısı sunuyor. Konteynırları etkinleştirmesi ve sanal makineler olarak yönetmesi şimdi kolay. Süreç veya araç değişikliği gerekmiyor.

VMware vSphere Integrated Containers, müşterilerin var olan altyapılarını yeniden düzenlemeksizin konteynırlarla işlerini dönüştürmelerine yardım ediyor. Üç bileşenden oluşuyor – çekirdek konteynır run-time’ını sağlayan Engine, konteynır imajları için kurumsal bir yapı olan Harbor ve geliştirme ekiplerinin konteynırı yönetmeleri için bir portal olan Admiral. vSphere Integrated Containers, BT çalıştırma ekiplerinin uygulama ekiplerine bir Docker uyumlu arayüz sağlamalarına izin veriyor. Bu da var olan altyapıda çalışıyor ve sırasıyla sınıfının en iyisi ağ otomasyonunu ve dağıtık, yüksek performanslı sürekli depolamayı desteklemek için VMware NSX ve VMware Virtual SAN ile harika bir entegrasyon özelliğine sahip.

vic

vSphere 6.5 ayrıca veri merkezinizi de içeren herhangi bir buluttan veya herkese açık bulut ortamlarındaki uygulamaları çalıştırmanıza da izin verir. vSphere 6.5 sadece Software-Defined Data Center (SDDC) kalbi değil, aynı zamanda VMware’in bulut stratejisinin de temelidir. vSphere 6.5 hem private cloud’da hem de public cloud’da bir servis olarak hazırdır. Yeni duyurulan VMware Cloud Foundation ve VMware Cloud on AWS, her ikisi de vSphere 6.5’e dayanmaktadır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x