VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Vsphere 5.1 özellikler – yeni neler var?1.Bölüm

Vsphere 5.1 özellikler – yeni neler var?

Vsphere 5.1 tanıtıldı.Peki yeni  5.1 ‘den olan özellikler nelerdr. Bu yazımda bunları ele alacağım.Vsphere 5.1 ile birlikte ürün düzeyinde çeşitli değişiklikler yapılmıştır(VDP gibi yeni ürünler vardır.)Özellik olarak (Virtual Hardware 9, VXLANSpace Efficient Sparse Disk format vb..)Lisanslama olarak ise, artık VRAM üzerinden lsanslama yapılmayacak. VCPU üzerinden lisanslama yapılacak.

Vsphere 5.1’de benim en dikkatimi çeken özellik yeni vsphere 5.1 WebClient oldu.İnanılmaz hızlı ve az kaynak kullanıyor.Yeni Vsphere 5.1 Web Client flash eklentisi kullanmaktadır.

Vsphere 5.1 Autorun ekranı eskisinden farklı bir hale bürünmüş.

Autorun ekranını ben iki aşamada anlatacağım.

Express install: Aslında boyle bir isim göremeyeceksinizJ Benim burada Express install diye bahsettiğim Simple İnstall.Eğer Simple install butonu ile kuruluma başlarsanız, “Single sign on, inventory service, vcenter server”  ekleri otomatik olarak kurulmuş olacaktır.Tabi bu kurulum aşamalarını daha sonra ayrı ayrı anlatacağım.

 Custom install: Custom ise; Single sign on, inventory service, vcenter server tek tek kuruyorsunuz.

FCOE üzerinden Boot: Bu işlem artık mümkün FCOE üzerinden boot işlemi yapabileceksiniz.

16gb Fiber desteği: Esx 5.1 ile birlikte 16GB HBA’lar artık destekleniyor.Ancak şuanda 8GB’lik kartlar mevcut.Daha 16GB’lik kartlar çıkmadı:)

Vsphere 5.1 Vmotion:  Vsphere 5.1 ile birlikte vmotion daha fazla gelişti.Artık local storage üzerinde çalışan bir guest’i başka bir local storage üzerine vmotion ile taşıyacağız.ESX 5.0’da bu özellik mümkün değil iken daha doğrusu biz bunu VSA(Virtual Storage Appliance)ile yaparken artık direk olarak yapabileceğiz.Yanlız burada bir konu daha var.Bu belirttiğim işilemi yanlızca Vsphere Web Client üzerinden yapabiliyorsunuz.Vsphere client’dan yapılmıyor yani.

ISCSI Jumbo Frame desteği geldi.Artık ISCSI adaptorlerde Jumbo frame ayarlayabileceğiz.

Eski sürümlerde Storage Vmotion ile 1 tane vmdk gönderebiliyor iken artık 5.1 ile aynı anda 4 adet vmdk gönderebiliyor olacağız.

Daha anlatacağım VDP, VXLAN gibi özellikler varJ Onlarıda en kısa süre içerisinde sizlerle paylaşıyor olacağım..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x