Vmware Performance charts ve Disk Troubleshooting

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Genellikle disk performansları ile ilgili birçok mail alıyorum.Bu konuyu açığa kavuşturmak istedim.Yani enazından burada bahsetmiş olduğum yöntemler ile sorununuzun kaynağını kendinizde görebilirsniz.

Kullanılabilir kaynak ver performans’ın takibi ile ilgili ayrıca aşağıdaki link’i de inceleyebilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/available-resourcelari-hesaplamak.html

Esx host’umuza vpshere client ile bağlanıyoruz ve performance sekmesini açıyoruz.Daha sonra Chart Options sekmesine tıklıyoruz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere chart options’dan Kernel Command Latency & Physical Device Command Latency değerlerini seçiyoruz.Daha sonra OK butonu ile buradan çıkıyoruz.Kafanızın karışmaması için ilk başta none ‘a basıp bütün kutucuklar temizlendikten sonra yukarıda bahsettiğim latency kutucuklarını seçerseniz daha iyi olur.

Burada gördüğünüz değerleri açıklayacak olursak;

Kernel Command Latency: SCSI komutlarının vmkernel üzerinde işlenme zamanı. Önerilen değeri : 2-3 ms’dir.

Physical Device Command Latency: Esx in sanal makineler için diske gönderdiği komutun cevabının gecikmesi.Önerilen  değeri 15-20 ms’dir.

Eğer bu değerler belirttiğim değerlerin cok üzerindeyse; o storage’a bağlı bir guest aşırı derece I/O yapıyordur.Bunu bulup kontrol etmenizi öneririm.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments