VMwareVMware ESXiVMware vCenterVSAN

VSAN – Thin Swap ve Performans

Merhaba,

Bir önceki makalemde VSAN ‘da yer alan advanced options seçenekleri hakkında bilgi vermiştim. Hatta o yazımda Thin Swap ile ilgili detayları aktarmıştım. Thin Swap özelliği oldukça güzel ancak bunun performansa etkisi nedir açıkcası merak ettim ve inceledim. Bu yazımda Thin Swap kullanmanın performansa olan etkisinden bahsedeceğim.

Thin swap kullanmak mantıklı mı açıkcası biraz bundan bahsetmek istiyorum. Bu soruma kısaca cevap vermek gerekir ise Evet mantıklı. Bir önceki yazımda da örnek vermiştim. VSAN Cluster’ınızda 1000 virtual machine bulunuyor ve bunların her biri 8GB olarak olduğunu varasayar isek datastore üzerinde 8 TB yer kaplayacaktır. Eğer FTT=1 olduğunu düşünür isek 16TB alan kaplayacaktır.

Thick Swap File

  • RAM: 512GB
  • Swap Capacity: 1024GB (512GB swap file + 512GB FTT overhead)

Thin Swap File

  • RAM: 512GB
  • Swap Capacity: no capacity reserved for thin swap files

Swap dosyaları hangi aşamada kullanılır? Bir ESXi host üzerinde memory yetersiz gelmeye başladığında virtual machine’ler memory ihtiyacını karşılayamayacağı için disk üzerinde oluşturmuş olduğu swap alanını memory gibi kullanmaya çalışır. Siz bir virtual machine oluşturduğunuzda 100GB disk, 8 GB memory verirseniz ve memory rezervasyonu yapmaz iseniz bu virtual machine datastore’da 108 GB alan kaplayacaktır.

Reserve All Guest Memory Seçeneği Nedir?

Memory Overcommitment Nedir?

Yukarıda swap’e kısaca değindim. Şimdi thin swap’i anlatmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum thin swap’ı kesinlikle kullanmalısınız. Disk performansına baktığınızda önemli ölçüde bir yavaşlık farkedilir. Bu çok normal birşey. Thin swap’i disable duruma getirirseniz bu sefer yukarıda belirtmiş olduğum hesaptan dolayı disk üzerinde çok fazla veri kaplayacaktır. Kaldı ki VSAN 6.7 ile birlikte bu özellik aktif bir şekilde gelecektir. Eğer siz burada disk performansını daha ön plana çıkmasını istiyorsanız bu özelliği disable duruma getirebilirsiniz. Altyapınızda memory overcommitment bulunmuyor ise boşu boşuna 2 kat kaynak ayırmaya gerek yoktur. Zaten şöyle bir durum var, memory yetersiz geliyor ise ESXi host’a ekstra memory eklemek daha uygun bir çözüm olacaktır.

VSAN performans anlamında güzel bir çözüm sunar iken aynı zamanda TCO (Total Cost of Ownership) ‘yu düşürür. Thin swap’in kullanılması önemli ölçüde yer tasarrufu sağlar ve memory’e aşırı yüklenmeyeceğinizi düşünüyorsanız sizin için inanılmaz güzel bir çözümdür.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Kara
Mehmet Kara

Thin Swap konusunda ki yazınızı da okudum, çok başarılı buldum ve Thin Swap performansı konusunda gerçekten haklısınız kullanmak bence de performans anlamında başarılı. 🙂

Aykut Yüksel
Aykut Yüksel

Hocam elinize sağlık.

Yusuf Sarı
Yusuf Sarı

Elinize sağlık teşekkürler.

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x