VMwareVMware ESXiVMware vCenterVSAN

VSAN – Stretched Cluster ve Fault Domain

Merhaba,

Stretched Cluster ile ilgili bir süredir makaleler yazıyorum. Bu yazımda ise Stretched Cluster ile Fault domains ilişkisini anlatacağım. Daha önce Stretched Cluster ve VSAN ile ilgili yazmış olduğum makalelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VSAN – Stretched Cluster ve Network Bandwidth

VSAN – Fault Domain

VSAN – Cluster Seçenekleri Nelerdir?

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

Stretched Cluster ve Fault Domain ilişkisini anlatmadan önce mutlaka VSAN – Fault Domain isimli makalemi inceleyin.

Stretched Cluster Fault Domains

Eğer bir Stretched Cluster kullanmayı düşünüyorsaız, fault domain yapılandırmanız gerekir. Fault Domain sayesinde site’lar arasında hem redundancy ve failure protection sağlarsınız. Stretched Cluster ‘da bulunan her site’da ayrı bir fault domain bulunur. Stretched Cluster ‘da 3 tane Fault domain bulunur.

Bir vSAN Streched Cluster 3 Fault Domain’den oluşur.

  • Birincil veya “tercih edilen” konumdaki fiziksel ‘host’ lar bir Fault Domain’i oluşturur
  • İkincil konumdaki fiziksel ‘host’ lar ikinci Fault Domain‘dir.
  • Bir vSAN witness sunucusu, üçüncül bir yere yerleştirilmiş bir üçüncü Fault Domain’dir.

VSAN 6.6 ve sonraki sürümlerde, Stretched Cluster’da bulunan sanal makineler için ekstra bir local hata koruması (local fault protection) sağlayabilirsiniz. Stretched Cluster’ı yapılandırdığınızda, cluster’daki nesneler için aşağıdaki ilke kuralları kullanılabilir:

Primary level of failures to tolerate (PFTT): Stretched Cluster için PFTT, bir sanal makine’nin tolere edebileceği site arızalarının sayısını tanımlar. Stretched Cluster için yalnızca 0 veya 1 değeri desteklenir.

Secondary level of failures to tolerate (SFTT): Stretched Cluster için, SFTT, PFTT tarafından tanımlanan site başarısızlıkları sayısına ulaşıldıktan sonra nesnenin tolere edebileceği ek ESXi host hatası sayısını tanımlar. PFTT = 1 ve SFTT = 2 ise ve bir site kullanılamıyorsa, Cluster iki ek host arızasına katlanabilir.

Varsayılan değer 0, maksimum değer 3’tür.

Affinity: Bu kural yalnızca PFTT = 0 ise kullanılabilir. Affinity kuralını Yok, Tercih Edilen veya İkincil olarak ayarlayabilirsiniz. Bu kural, sanal makine nesnelerini Stretched Cluster’da bulunan belirli bir site ile kısıtlamanıza olanak sağlar.

VSAN 6.1 ile birlikte Stretched Cluster ilk tanıtıldığında verileri korumak için sadece mirroring depolama politikası kullanılıyordu. Veriler her lokasyonda birer kopya ile tutuluyor, böylece yedeklilik sağlanıyordu. Yine yukarıda Witness makalelerinde belirtmiş olduğum gibi metadata’lar üçüncü bir ilokasyondaki VSAN Witness host’una yerleştirilir. Lokasyonlardan herhangi birinde bir kesinti yaşanması durumunda metadata’lar witness üzerinde bulunacağı için ve data mirror edildiği için sanal sunucular erişilebilir olacaktır.

Web Client ile HTML5 Client arasında menü farklılıkları bulunmaktadır.

VSAN 6.6 ile birlikte secondary level of failures to tolerate seçeneği eklendi. Bence çok efsane bir özellik bu. Bu özellik sayesinde aynı lokasyon içerisinde yedeklilik sağlanırken, lokasyonlar arasında yedeklilik sağlanır. Örnek verecek olursak, RAID-5 Erasure coding aynı lokasyondaki sanal sunucuları korurken, RAID-1 mirroring bu sanal sunucuları lokasyonlar arasında korur.

Bir vSAN Streched Cluster içindeki Local failure protection, beklenmeyen kesinti süresini en aza indirmek için Cluster esnekliğini daha da artırır. Bu özellik, bileşenlerin yeniden senkronize edilmesi veya yeniden oluşturulması gereken durumlarda lokasyonlar arasındaki trafiği de azaltır veya ortadan kaldırır. VSAN’da; bu esneklik seviyesini elde etmek için ek donanım veya yazılım satın almaya gerek yoktur. Bu da lokasyonlar arasında stretched cluster çözümü için toplam sahip olma maliyetini düşürür. Bunun konfigurasyonunu yapmak için vSphere Web Client veya HTML5 Client’i kullanabilirsiniz. Bu konfigurasyonu Storage Policy aracılığı ile yönetebilirsiniz. Yukarıdaki resimlerden de görülebileceği üzere Primary level of failures to tolerate= 1 ile VSAN Stretched Cluster’ının 2 lokasyon boyunca mirror yapılması şeklinde ayarlanmıştır. The secondary level of failures to tolerate ise lokasyondaki verilerin nasıl korunduğunu belirtir. En baştada zaten bu detayları belirtmiştim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Recep YÜKSEL

Eline sağlık hocam. Çok teşekkürler.

Tayfun DEGER
Reply to  Recep YÜKSEL

Rica ederim 🙂

Murat Çelik
Murat Çelik

Stretched Cluster ile bende ilgileniyorum bir süredir, gerçekten yazınıza hayran kaldım çok başarılı içerikleriniz var.

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x